Peyzajın Bahçe Tasarımlarındaki Yansımaları

  3 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bahçe tasarımları peyzaj mimarlığının vazgeçilmez yapı taşıdır. Günümüzde geleneksel veya teknolojik çağa uygun ortaya çıkarılmış başarılı bahçe tasarımlarıyla karşılaşmaktayız. Peyzajda tasarım öncesi süreçte belirlenmesi gereken bazı kriterler mevcuttur. Ana karakteri veya yapıyı baz alarak, doğal dokuya ve mevsime uygun bitki seçimleri, kullanıcı isteklerine bağlı oluşturulan program elemanlarını belirlemekte ulaşılan bir aşamasıdır. Ayrıca doğru bitki seçimi çok önemlidir. Örneğin çocukların oyun alanı olarak belirlenen konumlarda onlara zarar verebilecek elemanlar ve bitkiler seçilmemelidir. Zehirli veya dikenli bitkiler olumsuz etkiler yaratacağı gibi çok renkli çiçekli bitkiler arıları çekeceğinden kullanıcıları zor durumda bırakabilir. Bahçe tasarımında yeşil doku her zaman baskın rol oynamalıdır. Gözün en duyarlı olduğu renk olan yeşilin ayrıca sükûnet verici bir etkisi vardır.

  Ian ve ekibinin Melbourne‘de hayata geçirdiği Camberwell Garden projesi geleneksel dokunun günümüze yansımasıdır. Kullanıcı isteklerine bağlı olarak tasarlanan bu bahçe canlı renkleri, dokusu ve dinamizmi ile karşımıza çıkmaktadır. Bahçedeki her ayrıntı titizlikle ve tezatlık oluşturmamak adına düşünülmüştür. Sert zeminde kullanılan granitin tenis kortuyla zıtlık oluşturmadan alanı yumuşatması buna örnektir.Bahçe ve evin kendine has tarzı korunmuş, Camberwell Garden’da mevcut olan havuzun formal yapısı biraz sert olsada tasarımdaki çizgiler ve bitkisel tasarımda kullanılan renklerle havuz çevresindeki sertlik kırılmıştır. Bitkisel tasarımda dikkat çeken önemli unsurlardan biri alanda yeşil dokunun hakim olmasıdır. Bunu destekleyici olarak uzun boylu bitkiler kullanılmış, bu bitkilerin gölge ağacı statüsünden de yararlanılmıştır.Renkli ve dikkat çekici ağaçların veya çalıların kullanılmış olması bir alana yapılmak istenen vurgunun imgelenmesidir. Burdaki vurgu bahçeden eve geçişin dışa yansıtılmasıdır. Farklı tarz ve dokuda bitkiler alana estetik yönden cazibe kazandırırken formlarıyla da canlılık ve güçlü bitkisel tasarımı simgelemektedirler. Belirgin ve yumuşak çizgilerin kullanılması, renklerin uyum içinde olması ve ekolojik yapıya uygunluğu bu bahçeyi göz alıcı bir huzura itmektedir.

  Eski dokuya sadık kalarak doğal ve yapay öğeleri aktif bir alanda buluşturan Carwell Garden farklılık ve farkındalık yaratan dışa dönük bir peyzaj tasarımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Kaynakça: https://homeworlddesign.com/camberwell-garden-and-entertaining-area-ian-barker-gardens/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya