Çizgiselliğin Doğayla Uyumu

  9 ay önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kentlerde yaşamın ve nüfusun yoğunluğundan kaynaklanan yeni peyzaj yaklaşımları gün geçtikçe farklılık göstermektedir.Site kültürünün benimsendiği günümüz kentlerinde her ihtiyacın giderilmesini sağlayan bu alanlar insanlar için konumlarından uzaklaşmadan sosyalleşmelerini sağlayarak hayatlarını kolaylaştırmaktadır.Artan nüfusun rekreasyonel faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için farklı arayışlara yönelmesiyle çeşitli tasarımlar ortaya çıkmıştır.Bu tasarımlarda en dikkat çeken detay ise doğayla uyumlu alanların varlığının yaratılmaya çalışılmasıdır.Tasarım sürecinde önemli bir madde olan doğa yapay mimari denkleminin başarıya ulaştığı projeler kullanıcıların ekolojik hayatla iç içe yaşamını desteklemektedir.

  Çin’de bulunan 4150 m2’lik alana sahip olan fütüristik temayla tasarlanmış, doğanın içinde uyumu benimsemiş olan Kunming Midea No 9 projesi 2021 yılında  hayata geçirilmiştir. Tasarımda ele alınan asıl tema site içerisinde doğanın her alanda korunarak tasarımın şekillenmiş olmasıdır.Alanın topoğrafik özelliklerinden yararlanılan mimari de çizgilerin informal yapısı strüktürü şekillendiren en önemli olgudur. Dairesel hareketlerle şekillenen tasarım bu özelliğiyle harmonik bir yapıyı estetikle birleştirmektedir. Tasarımın teması belirlenirken doğanın içinde oluşturulan bir kaynaktan ilham alınan öğelerin katmanlara ayrılmasıyla dış dünyaya açılan bir bağlantı kurulması amaçlanmıştır. Kullanıcılar bu alanda rahatça sosyalleşerek, rekreasyonel faaliyetlerini gerçekleştirebilir aynı zamanda keşif yaparak manzara açısından da yararlanabilir.

  Bitkisel tasarım uzun boylu ağaçlarla zenginleştirilmiş ve mevcuttaki doğal bitki örtüsü korunmuştur. Mimari dokuyla bütünleştirilen yeşil alanlar görsel etkiyi güçlendirmek ve doğallığı korumak adına geleceğe yönelik bir tasarım sunmaktadır.Kullanıcılara dinlenme alanı olarak ayrılan  parseller program elemanlarıyla zenginleştirilerek manzara açısı yakalanmıştır.Yeşil doku ve strüktürün uyumu ile ekolojik hayata adapte edilen tasarımda flora fauna dengesi doğru bir şekilde orantılanmıştır.Tasarımın en dikkat çeken detayı olan doğayla uyum içinde benimsenen yaşam tarzı felsefesi hayata geçirilerek bambaşka bir dünyaya açılan kapı niteliği yansıtılmıştır.

  Kentlerde yoğunlaşan nüfus ve daralan yeşil alanlara çözüm olarak sunulan ekolojik nitelikli bu tasarım hem bir envanter hem de gelecek için sürdürülebilir kaynaklarla zenginleştirilmiş alanı ortaya koymaktadır. Bu alanlar günümüz kentlerinde ihtiyaç duyulan yeşil temanın yeniden kazandırılmasına katkı sağlayarak Peyzaj Mimarlığı’nda yeni yaklaşımlara da kapı açmaktadır.

  Kaynakça: https://architizer-com.translate.goog/blog/projects/no-9-artistic-life-house-on-beijing-road-in-kunming/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya