Yeşil Temalı Sahil Bahçesi

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj mimarlığında bahçe tasarımları oluşturulacak temalar ve bitkisel tasarım gereği çok önemlidir. Alanın doğal yapısının incelenmesi sonucu ortaya çıkan tasarımda şekillenen envanter bilgisi peyzaj tasarımının ilk aşamasını oluşturur.Özel bahçeler için yapılan tasarımda kullanıcıların özel ilgi alanları ve istekleri göz önünde bulundurulmalıdır.Kullanılacak malzeme alanın doğal yapısına uyum sağlayan, zıtlıklardan öte bitki örtüsüyle akıcı bir şekilde ilerleyen konumda olmalıdır.

  Christchurch Limanında bulunan sahil bahçesi özel bir mülkün içerisinde bulunan alanı kapsamaktadır.Sahile yakınlığı nedeniyle manzara açısını etkileyen en önemli etmen su öğesidir. Alanın topografik yapısı baz alınarak oluşturulan tasarımda kot farkından yararlanılarak tasarlanan alanlarda dinamik bir doku hakimdir.Dağınık olan sirkülasyon bahçenin her yönünün keşfedilmesini sağlamaktadır.Zeminde kullanılan sert malzemeler bölgenin ve evin mimarisiyle uyumlu,doğal malzemelerden seçilmiştir.Tasarımdaki amaç alanın doğal ve ekolojik yapısına uygun bir tasarım çerçevesiyle estetik bakış açısını birleştirmektir.

  Bitkisel tasarımda alana hakim olan yeşil dokunun belirginliğini dengelemek amacıyla farklı çiçek rengine sahip bitkiler tercih edilmiştir.Bitki seçiminde en önemli kriter sahile yakınlıktan ötürü tuzlu rüzgarlara maruz kalacak bitkilerin uzun ömürlü ve dayanıklı türlerden seçilmiş olmasıdır.Uzun boylu ağaçların bahçede konumlandırılması diğer bitkilerle birlikte katman görevi görmektedir.Bahçeye bakıldığında yukarıya doğru evrilen bir yeşil mimari görülmektedir. Bitki çeşitliliğinde estetik yönüyle güçlü bitkiler seçilerek asıl vurgu bu noktada geliştirilmiştir.Yeşil dokunun alanda hakimliği, su öğesinin odak konumda olmasıyla birlikte kullanıcıların keşfetme becerisini artırmaktadır. Bahçede diğer vurgu yapılan alan ise pampas sazlarıyla bütünleştirilmiş parseldir.

  Renkli ve gözalıcı bir tasarıma sahip bu bahçede işlenen tema doğanın varlığının pastoral bir şekilde anlatılmasıdır.Yeşil dokunun hem geleneksel hem de modern bir anlatıyla bütünleştirilmiş olarak sunulması, ekolojik açıdan dengeyi sağlaması bu tasarımdaki başarıyı gözler önüne sermektedir.Su öğesi etrafında konumlandırılmış dinlenme alanı niteliği taşıyan parsel huzuru ve pozitif enerjiyi sağlamak amaçlı yapılmış fonksiyonel bir alandır.  

  İnsanların kendilerine ait olan aidiyet duygusu yüksek alanları peyzaj tasarımlarıyla buluşturması sonucu oluşan yaşayan bahçeler,ekolojik boyutta doğal alanların varlığını koruması amacıyla yapılmış başarılı bir tasarımdır.

  Kaynakça:https://www.sgd.org.uk/garden_design_journal/features/113/project_seaside_garden_transformation/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya