Dış mimar nedir? Ayda ne kadar para kazanır?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Mesleğim sorulduğunda mimarım deyince ,  ‘iç mimar mı? dış mımar mı?’ sorusu artık klişeleşmiş bir hal aldı!

  Bu durumdan yakınan mimarların çoğu sosyal paylaşım sitelerinde traji-komik yaklaşımlarla işi epriye vursalarda durumun ciddi problemlere neden olabileceği gerçeği apaçık biçimde ortadadır..

  Çünkü dış mimar diye birşey yoktur!

  Dış mimar kavramı , iç mimarlık mesleğinin bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce mimarlık mesleğinden ayrılarak uzmanlaşılan bir dalı olarak ortaya çıkmasının sonucu olarak doğmuş saçma sapan bir kavramdır.

  Mimarlık nedir peki?

  Bu konuda her mimarın ayrı bir tanıma başvurduğu gerçeğini de söyleyerek kendi tanımımı sizlerle paylaşayım..

  Mimar ne iş yapar?

  •   Mimar, projeler çizer..Bu proje bir apartman yapısı , kilise binası , camii , okul , hastahane , pastahane , postahane , üniversite kampüsü , köprü vs olabilir..
  •   Mimar, bir yapının yapılabilmesi için gerekli tüm teknik çizimlerin üretilebilmesi için eğiim alır ve meslek hayatının önemli bir kısmını bu işe harcar..
  •   Mimar , el çizimi mükemmel olan kişiler değildir..Karikatüristlerle karıştılmamalıdırlar..
  •   Mimarlar , tasarım kabiliyeti üst düzey olması gereken kimselerdir.Çalıntı projeler üretmemelidirler..(2012 yılına damgasını vuran camii tartışmalarında bu terimleri sıkça duyduk..(ör; SİNAN KOPYASI CAMİİ MİMARİMİZ)

  Mimarlar , mekan tasarlayan kimselerdir.İçerisinde yaşadığımız evrenin de , havasını soluduğumuz Dünyanın’da bir mekan olduğunu düşünecek olursak Dünya’nın en kutsal meslek dallarından biridir diyebiliriz..

  Mimarlar ne kadar kazanır ?

  Bu soru Dünya çapında bir mimar olup olmadığınızla yakından alakalıdır..Örneğin Zaha Hadid’in milyon dolarlık serveti olduğu fısıltı gazetesinde kulaktan kulağa dolaşan laflar arasındadır.

  Şunu da belirtmekte fayda vardır ki (çoğunlukla) , yeni mezun bir mimar karnını doyuracak kadar ya da geçimini sağlayabilecek kadar bir gelire sahiptir.

  Fakat yaşı ilerledikçe  , mesleki gelişimini ve eline geçen şartları iyi değerlendirebilen bir mimar aylık gelirini ortalama 30.000 dolara kadar çıkarması mümkündür..

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Dış mimar nedir? Ayda ne kadar para kazanır?

   Cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir