Dış mimar nedir? Ayda ne kadar para kazanır?

  3 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mesleğim sorulduğunda mimarım deyince ,  ‘iç mimar mı? dış mımar mı?’ sorusu artık klişeleşmiş bir hal aldı!

  Bu durumdan yakınan mimarların çoğu sosyal paylaşım sitelerinde traji-komik yaklaşımlarla işi epriye vursalarda durumun ciddi problemlere neden olabileceği gerçeği apaçık biçimde ortadadır..

  Çünkü dış mimar diye birşey yoktur!

  Dış mimar kavramı , iç mimarlık mesleğinin bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce mimarlık mesleğinden ayrılarak uzmanlaşılan bir dalı olarak ortaya çıkmasının sonucu olarak doğmuş saçma sapan bir kavramdır.

  Mimarlık nedir peki?

  Bu konuda her mimarın ayrı bir tanıma başvurduğu gerçeğini de söyleyerek kendi tanımımı sizlerle paylaşayım..

  Mimar ne iş yapar?

  •   Mimar, projeler çizer..Bu proje bir apartman yapısı , kilise binası , camii , okul , hastahane , pastahane , postahane , üniversite kampüsü , köprü vs olabilir..
  •   Mimar, bir yapının yapılabilmesi için gerekli tüm teknik çizimlerin üretilebilmesi için eğiim alır ve meslek hayatının önemli bir kısmını bu işe harcar..
  •   Mimar , el çizimi mükemmel olan kişiler değildir..Karikatüristlerle karıştılmamalıdırlar..
  •   Mimarlar , tasarım kabiliyeti üst düzey olması gereken kimselerdir.Çalıntı projeler üretmemelidirler..(2012 yılına damgasını vuran camii tartışmalarında bu terimleri sıkça duyduk..(ör; SİNAN KOPYASI CAMİİ MİMARİMİZ)

  Mimarlar , mekan tasarlayan kimselerdir.İçerisinde yaşadığımız evrenin de , havasını soluduğumuz Dünyanın’da bir mekan olduğunu düşünecek olursak Dünya’nın en kutsal meslek dallarından biridir diyebiliriz..

  Mimarlar ne kadar kazanır ?

  Bu soru Dünya çapında bir mimar olup olmadığınızla yakından alakalıdır.. Örneğin Zaha Hadid’in milyon dolarlık serveti olduğu fısıltı gazetesinde kulaktan kulağa dolaşan laflar arasındadır.

  Şunu da belirtmekte fayda vardır ki (çoğunlukla) , yeni mezun bir mimar karnını doyuracak kadar ya da geçimini sağlayabilecek kadar bir gelire sahiptir.

  Fakat yaşı ilerledikçe  , mesleki gelişimini ve eline geçen şartları iyi değerlendirebilen bir mimar aylık gelirini ortalama 30.000 dolara kadar çıkarması mümkündür..

  Rakamlarla mimar maaşları için…

  2021 Yılı Dış Mimar Maaşları

  Yeni Mezun Mimar Maaşları

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Dış mimar nedir? Ayda ne kadar para kazanır?

  • mimar olmak için ne yapılmalıdır

   hasan 23 Mayıs 2015 19:05
  • bana biraz imkansız geldi 30 bin dolara kadar çıkması türkiye de mümkün mü bu?

   nur 21 Kasım 2015 19:25
  • Evet maas olarak gercekten imkansiz.Hatta yurtdisinda bile..Ancak isyeri sahibi mimarlar icin bulundugu sehirlerde cok is yapan muteahhitlerden 5 tanesi kendisiyle calisanlarda bu rakam az kalir.. 😉

   Murat ERÇELEBİ 21 Kasım 2015 20:16
  • Ben lise 1 öğrencisiyim ve herkes gibi benim de en büyük hedefim elle tutulur ve iyi para kazanabileceğim bir mesleğim olması.Benim şimdiden kendime ait üniversite Kampüsü ve bina tasarımlarım var ve mimarlığı araştırıyorum ve çok istiyorum ama aklıma takılan bişey var diyelim ki İTÜ veya ODTÜ gibi bilindik bir üniversiteyi kazanamadım nasıl iş bulabilirim ki :/

   SorumVar. 26 Aralık 2015 16:01
  • Merhabalar..Üniversite mezunu olmaya gerek yok diye defalarca dile getirdik mimarimedyada pek çok blog yazımızda..Önemli olan kişinin kendini geliştirmesi dostum.Sakin ol ve şimdilik sınavlarına iyi çalış derim.

   Murat ERÇELEBİ 26 Aralık 2015 20:52
  • Bence olabilir neden olmasın ki ben içmimar veya oyuncu olacaktım ama vazgeçtim dış mimar olcam.

   gamze 2 Eylül 2016 09:37
  • meslek hayatında maket yaparlarmı?

   Fatih 7 Aralık 2016 07:42
  • Bende dış mimar olmak istiyorum ama ben mimar olabilmek için hangi liseye ve hangi üniversiteye gitmeliyim

   Yağmur 28 Kasım 2017 17:55
  • Ben orta okul sondayim ve ben dış mimar olmak istiyorum

   Yağmur 28 Kasım 2017 17:57

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya