Mimari Tasarım Örnekleri

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimari Tasarım Örnekleri – 1

  Theaster Gates Terk Edilmiş Binayı Örnek Oluşturabilecek Muazzam Bir Mimari Tasarıma Çevirdi !

  Bize ilham veren sıra dışı projeleri ara ara sizinle paylaşıyoruz. Son olarak bu projelerden biride ABD’nin Chicago şehrinde hayata geçti.
  Evet bu harikulade hikayelerden biri de Theaster Gates isimli sanatçı tarafından gerçekleştirildi.

  Bu sanat merkezi aynı zamanda, Gates’in kâr amacı gütmeyen vakfı olan Rebuild Foundation‘a da ev sahipliği yapacak.

  Vakfın amacı ise kültürel projeler yoluyla toplumsal ve kentsel gelişimi canlandırmak. Bu gibi projeler aslında finansmandan daha çok inanç gerektirir.

  Biz de Theaster Gates‘i tebrik ediyoruz ve böyle kaliteli projeleri ülkemizde de görebilmeyi ümit ediyoruz..

  Mimari Tasarım Örnekleri – 2

  Hava kirliliğiyle mücadelede dikey ormanlar

  Hava kirliliği dolayısıyla bazı bölgelerinde “Ulusal Kırmızı Alarm” verilen ülke Çin bu durumla mücadele edebilmek yolunda çareyi dikey ormanlar inşa etmekte buldu. Hava kirliliğinin çok fazla seviyelere ulaştığı Çin, mücadele yolunda ilginç bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Çin’de hava kirliliğine karşı gökyüzüne uzanan ve oksijen üreten ormana benzer kuleler inşa edilecek. ‘Nanjing Kuleleri’ adıyla ülkenin Nanjing kentinde inşa edilmesi planlanan 100 ve 200 metrelik iki kulede 23 türden 1100 ağaç ve 2500 çalı yer alacak. Nanjing Kuleleri dünyada inşa edilmiş olan 3. , Asya Kıtasında ise ilk dikey orman olarak dünya tarihine geçecek. Zira buna benzer projeler daha önce İsviçre’nin Lozan şehrinde ve İtalya’nın Milano şehrinde inşa edilmişti.

  Mimari Tasarım Örnekleri – 3

  Barcelona’nın kalbinde bir estetik harikası

  Barcelona’nın kalbinde bulunan ama yıllardır farkedilmeyen yapı, Jeroni Granell’in çalışmaları ile bambaşka bir kimliğe büründü. Jenori Granell Barcelona Padua sokakta bulunan eski bir yapıyı kırmızı ve yeşile çalan renklerle bakışları kendine çeken estetik bir binaya dönüştürmüş. Natüralist bir üslûpta tasarlanmış olan dış cephede çiçekler ile çok renkli kompozisyonlar oluşturulmuş. Bir birbirini tamamlayan panjurlar ve evin sokağa bakan cumbasında kullanılan vitray pencereler, çiçek motifleri binanın dikkat çeken en önemli tasarımları olarak karşımıza çıkıyor.

  Sizde yazıya eklememizi istediğiniz mimari tasarım örneklerini bize gönderebilirsiniz.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya