Kültür, Renk ve Doğanın Buluştuğu Bir Kamusal Alan

  9 ay önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj mimarlığında tasarım aşaması alan kritiklerinin yapılması ile başlar. Kamusal alan niteliğine sahip tasarımlarda en önemli kriter kullanıcı profilidir.Bu profilin yanında doğal peyzaj,topografik özellikler,alana özgü kimlik vb.özellikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

  2017 yılında Oregon’da on altı dönümlük alan üzerine bir kamusal alan tasarlanmıştır.Birçok farklı ve tekdüzeliğe sahip program elemanı barındıran alanda, yalınlığın göze çarpıcı detayları mevcuttur.Alanda tasarım oluşumundan önce yapılan analizlerde mahalle kültürü,etnik kökenin nüfusa etkisi ve bölgede yaşayan insan populasyonu üzerinde durulmuştur.Kolay ulaşılabilirlik ve sadelik alanı dikkat çekici duruma getirmektedir.Büyük bir alana yayılan bu tasarımda sirkülasyon belli çerçevede ilerletilmiş ve formal düzen sahiptir.Topoğrafik özellikler baz alındığında alan bir dağ yamacına benzer ve çevresindeki dağların tepe noktalarından ilham alınmıştır.Tasarımdaki program elemanlarında çevredeki kültürel yapının etkisini görmek mümkündür.Strüktür seçimi ve farklı yapısıyla dikkat çeken eşkenar üçgen kurgulu program elemanı alanda odak noktası konumundadır.Bu yapı estetik dokusunun yanı sıra görünüşüyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.Yapı aynı zamanda bir dinlenme alanı olarak kurgulanmıştır.Her yaştan kullanıcı için tasarlanan alanların yanı sıra hayvanlar için yapılandırılmış parsellerde mevcuttur.Amfi tiyatro,basketbol,futbol,tenis sahaları,piknik alanları,tırmanma duvarı ve tasmasız köpek alanı bunlara örnektir.

  Bitkisel tasarımda mevcut doğal bitki örtüsü envanter baz alınarak kısa boylu ve örtücü bitkiler bitkisel çeşitliliğin sağlanması amacıyla kullanılmıştır. Yeşil doku parsellere ayrılan bölgelerde hakimliğini korumuştur.Uzun boylu ağaçlar alanda sınır çizmek ve görsel perdeleme amacıyla kullanılmıştır.Bitkisel tasarımın yalınlığı alanın tasarımındaki çözümlenebilirlikle uyum içerisindedir.

  Alanda geri dönüşüm destekli planlamalara da yer verilerek sürdürülebilirlik desteklenmiştir.Bu desteği sağlamak amacıyla yağmur suyu toplama alanları tasarlanmıştır.Alanın doğal bir yapıda yükselmesi temayı bu çerçevede işaretleyen güçlü etkilere sahiptir.Kullanıcıların psikolojik olarak olumlu etkilerle keşfettikleri bu alan 2018 yılında kamusal alanlar kategorisinde Daily Journal Of Commerce Oregon/En İyi Proje ödülünü kazanmıştır.

  Kamusal alan tasarımlarında kültür ve insanın çok büyük etkisi vardır. Kültür geçmişten geleceğe hem modern hem de geleneksel etkilerin bir arada ve uyum içinde taşındığı peyzaj projeleriyle desteklenmelidir.

  Kaynakça:https://skylabarchitecture-com.translate.goog/work/luuwit-park/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya