Yeni mezun mimar ne kadar maaş alır?

8 sene önce yazıldı. Yazar:

Bulunduğu yerden , mesleki aşkından ve bildiği programlardan bağımsız olarak 900tl ile 2000tl arasında maaş alırlar.Bahsettiğim rakamlar %90 ‘lık büyük bir oranı kapsamaktadır.Ülkemizde durum böyle iken yurtdışında ortalama 1200 dolar gibi bir rakamdan söz edilmektedir.Tabii bu söylentilerden ibarettir.Ne kadar doğru tartışılır..

Patronun anlayışlılık düzeyi , işe başlanılan ofisin proje yoğunluğu , tanınmışlık düzeyi ve ofiste çalışan mimar sayısı ile bu belirtilen rakamlar doğru orantılı olarak artıp azalabilmektedir.

Peki mimarlar ekstra işler alarak geçim düzeyini artırabilirler mi?

Tabiki evet..İşte yeni mezun mimarlar için ekstra gelir sağlayabilecek yollar..

  1. Dershaneler , gözlük satan optik mağazaları , sürücü kursları gibi ticari mekanların mevcut kat planlarını şematize edilmiş halde çizerek metrekarebaşına ortalama 2 tl karşılığında ‘rölöve’ işi yapabilirler.Bu rölöve işi için mimarlar odasına kayıtlı mimar olmak yeterli..Eğer değilseniz mimarlar odasına kayıtlı olan bir mimarın kaşesini kullanmak suretiyle kendi çizimlerinizi imzalatabilirsiniz..Bahsettiğim bu işin söz konusu mekanların çalışmasında istenilen yasal faktörlerden biri olduğunu da hazır yeri gelmişken belirteyim..Yani rölöve olmadan (mimar tarafından imzalı) , mekanı işletemezler..
  2. Proje yoğunluğundan başını kaldıramayacak derecede yorgun olan mimarlık ofislerinin kapısı çalınarak , uygun fiyatlara onlara yardımcı olabilirsiniz.Uygun fiyattan kasıt genellikle ofis sahibinin belirlediği fiyatlardır 🙂
  3. Freelance olarak eğer 3D Modelleme ve rendering bilgileriniz iyiyse mimari animasyon hazırlama ve render işi yapabilirsiniz.Sanırım en kârlısı bu olacaktır, çünkü render başına 50tl – animasyonlar için ise saniye başına 5tl kazanabilirsiniz.
  4. Mimarlık fakültesinde okuyan taze vatandaşlar 🙂 için proje ödevlerine ve bitirme projelerine teknik ve çizim desteği ile maket desteği sağlayarak ekstra gelir sağlayabilirsiniz.Ama ben bu yolu doğru bulmuyorum 🙂 (Bir zamanlar benim gibi mimarlık fakültesi sıralarındayken 1 tane mimar tanıdığı olmayan yavrucağızları kullanmaktan başka birşey değil 🙁 🙂 )Para almadan gönüllülük esaslı olarak bu yardımı onlara sağlarsanız belki yaradan yüzünüze bakıp ekstra iş yapmanıza filan gerek kalmayacaktır 😀
  5. Mimarlık fakültelerinden kazanılan tasarım kabiliyeti ve düzenleme disiplininiz ile grafik tasarımlar yaparak bir derginin editörlüğü , poster çalışmaları vs. yaparak para kazanabilirsiniz
  6. Firmaların veya tandıklarınızın kapısını çalarak web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.
  7. Eğer şanslı iseniz mağaza , küçük çapta villa gibi projelerin çizimini yapabilirsiniz.Aslında en kazançlısı bu, yanlız dediğim gibi tanıdıklarınızın olması çok önemlidir !
  8. Sağlam ve güvenilir bir yapı denetim firmasına diplomanızı kiraya vermek sureti ile aylık 500-1000tl gibi rakamları ekstrandan kazanabilirsiniz (hem de hiç bir şey yapmadan).Yalnız meslek etiği ve meslek itibarı açısından olmak üzere yasal açıdan sakıncalıdır..

Sizin de ekleyecekleriniz olursa altta yorum kısmı elinizi öper..

 

Kategori:
Makale

tarafından yorumlandı Yeni mezun mimar ne kadar maaş alır?

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir