Yeni mezun mimar ne kadar maaş alır?

  3 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bulunduğu yerden , mesleki aşkından ve bildiği programlardan bağımsız olarak 2021 Ocak ayı yeni mezun mimar maaşı net 6.528 TL 25 hizmet yılını doldurmuş mimarlarda ise 7.389 TL dir. Özelde çalışan yeni mezun mimarlarda ücret 4000 TL gibi rakamlara düşebilirken özelde çalışan tecrübeli mimarlarda ise bu rakam katlanmaktadır. Bahsettiğim rakamlar %90 ‘lık büyük bir oranı kapsamaktadır. Ülkemizde durum böyle iken yurtdışında ortalama 2000 dolar gibi bir rakamdan söz edilmektedir. Tabii bu söylentilerden ibarettir. Ne kadar doğru tartışılır..

  Patronun anlayışlılık düzeyi , işe başlanılan ofisin proje yoğunluğu , tanınmışlık düzeyi ve ofiste çalışan mimar sayısı ile bu belirtilen rakamlar doğru orantılı olarak artıp azalabilmektedir.

  Peki mimarlar ekstra işler alarak geçim düzeyini artırabilirler mi?

  Tabiki evet..İşte yeni mezun mimarlar için ekstra gelir sağlayabilecek yollar..

  1. Dershaneler , gözlük satan optik mağazaları , sürücü kursları gibi ticari mekanların mevcut kat planlarını şematize edilmiş halde çizerek metrekarebaşına ortalama 150 tl karşılığında ‘rölöve’ işi yapabilirler.Bu rölöve işi için mimarlar odasına kayıtlı mimar olmak yeterli..Eğer değilseniz mimarlar odasına kayıtlı olan bir mimarın kaşesini kullanmak suretiyle kendi çizimlerinizi imzalatabilirsiniz..Bahsettiğim bu işin söz konusu mekanların çalışmasında istenilen yasal faktörlerden biri olduğunu da hazır yeri gelmişken belirteyim..Yani rölöve olmadan (mimar tarafından imzalı) , mekanı işletemezler..
  2. Proje yoğunluğundan başını kaldıramayacak derecede yorgun olan mimarlık ofislerinin kapısı çalınarak , uygun fiyatlara onlara yardımcı olabilirsiniz.Uygun fiyattan kasıt genellikle ofis sahibinin belirlediği fiyatlardır 🙂
  3. Freelance olarak eğer 3D Modelleme ve rendering bilgileriniz iyiyse mimari animasyon hazırlama ve render işi yapabilirsiniz.Sanırım en kârlısı bu olacaktır, çünkü render başına 500 TL – animasyonlar için ise saniye başına 50 TL kazanabilirsiniz.
  4. Mimarlık fakültesinde okuyan taze vatandaşlar 🙂 için proje ödevlerine ve bitirme projelerine teknik ve çizim desteği ile maket desteği sağlayarak ekstra gelir sağlayabilirsiniz.Ama ben bu yolu doğru bulmuyorum 🙂 (Bir zamanlar benim gibi mimarlık fakültesi sıralarındayken 1 tane mimar tanıdığı olmayan yavrucağızları kullanmaktan başka birşey değil 🙁 🙂 )Para almadan gönüllülük esaslı olarak bu yardımı onlara sağlarsanız belki yaradan yüzünüze bakıp ekstra iş yapmanıza filan gerek kalmayacaktır 😀
  5. Mimarlık fakültelerinden kazanılan tasarım kabiliyeti ve düzenleme disiplininiz ile grafik tasarımlar yaparak bir derginin editörlüğü , poster çalışmaları vs. yaparak para kazanabilirsiniz
  6. Firmaların veya tandıklarınızın kapısını çalarak web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.
  7. Eğer şanslı iseniz mağaza , küçük çapta villa gibi projelerin çizimini yapabilirsiniz.Aslında en kazançlısı bu, yanlız dediğim gibi tanıdıklarınızın olması çok önemlidir !
  8. Sağlam ve güvenilir bir yapı denetim firmasına diplomanızı kiraya vermek sureti ile aylık 2000-3000 TL gibi rakamları ekstrandan kazanabilirsiniz (hem de hiç bir şey yapmadan). Yalnız meslek etiği ve meslek itibarı açısından olmak üzere yasal açıdan sakıncalıdır..

  Sizin de ekleyecekleriniz olursa altta yorum kısmı elinizi öper..

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Yeni mezun mimar ne kadar maaş alır?

  • valla ben ilk 3 ay deneme amaçlı işe alındım ve 750tl yol masrafı karşılığında günde 2000 metrekare proje çizdim ..Şuanyaklaşık 4 yıl oldu ve maaşım 3500 tl..yetiyor mu hayır :d söz konusu para olunca doyum olmaz 😀

   isimsizisimli 5 Ocak 2013 15:15
  • Allah artırsın 🙂

   Murat ERÇELEBİ 5 Ocak 2013 15:26
  • ben ne kadar aldığımı burada söylemeyeyim en iyisi 😀

   maimarkemalettin 7 Ocak 2013 12:14
  • Meraba ben 10. Sınıftayım ve sayısal okuyorum. Renk uyumları hayal gücü televizyonda izledigim odalar filan cok dikkatimi cekiyor meslek arastiramsi yaparken bu meslegi buldum ve bana uygun oldugunu düşündüm. Eğitimi okul bittikten sonra devlete atana bilme imkanları hakkında bilgisi olan beni bi aydınlatırsa gerçekten çok sevinirim

   090024 1 Haziran 2015 14:09
  • merhabalar..Atamalar konusunda kaygıya düşersen özel sektörü tercih yapabilirsin elbet ve tabi.Ancak özel sektörün gerektirdikleri ve zorluklarını yerine getirip getirememe konusunda kendine güven sağlayabilmelisin.İlla kamuda çalışacağım dersen de kpss’de yüksek puan alıp siyasi çevrelerden kendine yer edinmelisin. 🙂

   Murat ERÇELEBİ 1 Haziran 2015 15:25
  • merhaba ben eşit ağırlık lise son sınıf öğrencisiyim . iç mimarlık istiyordum fakat bunu istememin tek nedeni evin içini düzenleyebilme gibi bir imkanları olduğu ve tanındıktan sonra yüksek maaşlarda çalışmalarıydı . açıkçası çizim yeteneğim var ve programlarda iyiyim . mimarlığın bütün dallarıda hoşuma gidiyor zaten . Sormak istediğim şey acaba mimarlar evin iç tasarımına karışabiliyormu ? çünkü geçenlerde böyle bir şey kulağıma geldi ve sormak istedim . Aynı zamanda sormak istediğim bir diğer şeyde : çizim yeteneği ve programlarla arası iyi olan ve bu ikisinin yanında az da olsa parada isteyen birisi olarak sizce mimarlığın hangi dalı bana daha uygun ?

   Sinan SOYSAL 28 Ekim 2015 14:46
  • ben ise ankaradan kurma yüzbaşıyım maaşım 9978tl:)

   pelin 17 Ocak 2016 17:27
  • Kafanızın çalıştığı taktirde öğrenci iken bile 2000-3000 tl kazanabileceğiniz bir bölümdür.

   Mimar K. 13 Mart 2016 12:07
  • söylediklerinize katılmıyorum insanları böyle soğutuyorsunuz bence.her okuldan mezun olan mimar aynı maaşla işebaşlamaz unutun onu bence.bir itüden ytüden mezun olmakla özelde paralı okuyup mezun olmak çok farklı şeyler.kendi adınıza konuşun !

   ytü 23 Haziran 2016 16:09
  • ‘YTÜ’ demişsin ki her okuldan mezun olan mimarlar aynı maaşla işe başlamaz evet doğru söylüyosun aynı maaşla başlamaz ama bu üniversite farklılığından dolayı değil sen ister YTÜ den ister İTÜ den mezun ol hayal gücün gelişmemişse tasarım gücün zayıfsa her zaman kalıplaşmış şeyleri düşünürsen hiç bir önemi yok. ben özel üniversitede okuyorum belki ileride en kral üniversitede okuyan kişilerden bile daha çok para kazanıcam bu neyle olur insanın kendi becerisiyle kendi düşüncesiyle olur hocamın meşhur bir sözü var en tembel meslek sahibi insanlar mimarlardır der biz oturdugumuz yerden para kazanıyoruz peki neyle hayal gücümüzle işte biz kendimizi geliştirmedikçe gezip görüp onu projemize aktarmadıkça en kral üniversite okusan bile nafile..

   AKN 5 Ağustos 2016 15:23
  • Meraba ben mimarlik okumak istiyorum hayal gücüm iyidir sayısal sınıfındaki 11 inci siniftayim ama mimarlik hakkında bilgi verirmisiniz mesela en iyi Mimarlığı nerede okuyabilirim veya mimarlığın aylık maaşi vb şeyler iste

   Ayse 15 Ocak 2017 11:52
  • Ben de 11.sınıfım şu an ve İTÜ-Mimarlık istiyorum.Söylediğim herkes iş bulamazsın , önü açık değil, itü de okuyunca hemen işe girebileceğini mi sanıyosun git sağlık oku diyorlar.Bilgisi olanlar mimarlık üniversite süreci ve mezun olduktan sonraki süreç hakkında bana yardımcı olur musunuz lütfen? Şimdiden teşekkürler.

   Sümeyye 25 Ocak 2017 01:16
  • Konsept mimar oldum milyonlar kazandım da ne oldu ? Bakın şimdi toprağın altından yazıyorum size.Her şeyden önce sevin mesleğinizi.Sonunda zaten ölüyorsunuz.

   Zaha Hadid 11 Şubat 2017 01:53
  • İş bulduk da tek derdimiz maaş kaldı. 3 yıllık mezun olarak söyluyorum bunu, insanlar artık staj yeri bulamıyor. Her okulda mimarlık var her özel okulda yüksek kontenjanlı mimarlık iç mimarlık var, proje ofislerinin çoğu teknik ressam veya önlisans mezunu ‘otoket’ veya ‘trimeks’ bilen personel arıyor. Son çalıştığım yerde ‘trimeksçi’ arkadaş gıda mühendisiydi. İş görüşmesine gidiyorum masada 15 tane cv, başvuru sayıları 500+ hadi iyi kötü bi iş buldun, sosyal haklar, mesai saatleri, çalışma şartları, gelir-gider oranın hep senin aleyhinde. Son zamanlarda türkiyede bu kadar kıymetsiz bir meslek dalı olduğunu sanmıyorum. Seni savunacak olan oda sürekli eylemlerde, bir gün olsun ne bir konferans ne bir eğitim programına denk gelmedim, hem merkezden hem bağlı olduğum odadan aldığım tüm mail ve smsler siyasi olaylar ile ilgili.

   3vo 5 Mayıs 2017 02:56
  • Özel Sektörde Mimar Mühendis Maaşları :

   0-5 yıl Yurtiçi : 1500-5000tl
   0-5 yıl Yurtdışı: 2000-5000$
   5-10 yıl Yurtiçi: 3500-10000 tl
   5-10 yıl Yurtdışı: 3000-10000$
   10 yıl ve üzeri Yurtiçi : 5000-20000tl
   10 yıl ve üzeri Yurtdışı: 5000-20000$
   Üst düzey yöneticiler daha yüksek maaşlaralabilmektedir.
   Her sektörde olduğu gibi, kendi işinin patronuysan, sektörde üst düzey amca-dayı bağlantıları varsa, durum değişebilir:)

   Aykut 20 Ekim 2017 20:09

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya