Mimar Sinan Rus Parasında!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ın muhteşem eserlerinden biri olan Han Camii, diğer bir adıyla Cuma Cami artık Rus paralarının üzerinde… Rusların Merkez Bankası Kezlev’de bulunan Mimar Sinan’ın ünlü eserini hatıra parası üzerine bastı.

  Kezlev’de bulunan Han Camii’nin resmi Rusya Merkez Bankası tarafından hatıra parası üzerine basıldı. 3 Ruble değerinde olduğunu belirten Rusya Merkez Bankası basını, bu gümüşten hatıra paranın ‘Rusya’nın Mimari Anıtları’ serisi içerisinde yer alacağını bildirdi.

  Rusya Merkez Bankası Basın Sözcüsünden alınan haberlere göre bu gümüş hatıra para 5 bin adet kadar basılmış. Paranın ön tarafında Rusya arması bulunuyor. Arka kısmında ise Mimar Sinan’ın ünlü mimari eseri Han Camii’ye yer verilmiş. Ayrıca gümüş paranın Han Camii’nin bulunduğu tarafta Cuma Camii ile Kezlev yazıları da dikkati çekiyor.

  Hatıra paranın 925 ayar olduğunu açıklayan Rusya Merkez Bankası, gümüşle işlenmiş olan sikkenin 31,1 gram ağırlığında olduğunu belirtti.

  Mimar Sinan 16. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu döneminde oldukça ünlü eserler inşa etmiştir. 400’den fazla eseri bilinen Mimar Sinan 80 eserini imparatorluğun farklı şehirlerinde camii olarak inşa etmiştir. Bu eserlerden biri olan Han Camii de 1552 senesinde Mimar Sinan tarafından o zamanlar Kırım Hanı olan I. Devlet Giray Han’ın Moskova’ya düzenlemiş olduğu seferden büyük bir zafer ile dönmesinin şerefine yapılan mimari bir eserdir.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya