Antalya’ya 2 Yeni Mimari Yapı…

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Turistik bir ilimiz olan Antalya’da Ulu Camii ile İslam Eserleri Müzesi inşa edilecek. Bu yapılar ile ilgili merakla beklenen projenin tasarım ayrıntıları nihayet su yüzüne çıktı.

  Ulu Camii’nin ve İslam Eserleri Müzesi’nin Antalya’nın ilçesi olan Kepez’in Fabrikalar Mahallesi’nde bulunan Otogar karşısındaki eski Köy Hizmetleri alanında inşa edilecek. Bu iki mimari eserin projesi de tamamlandı.

  Projenin ayrıntıları da oldukça fazla. Tamamlanan projeye göre kapalı ve açık ibadet alanları mevcut. 20 bin kişinin kapalı bir alanda ibadet edebileceği gibi açık ibadet alanı ise 10 bin kişi alıyor. Ayrıca bu tasarımda 108 kişilik toplantı salonu ile 450 kişilikte konferans salonu yer alıyor.

  Tüm kesime hitap eden bu büyük projede fuaye, kafeterya, şadırvan, kütüphane , gasilhane ve morg bulunurken, çocuk oyun alanları, çocuk bakım üniteleri de unutulmamış. Çok kapsamlı olan bu projede taziye ile cenaze alanı da var. Ayrıca bu alana yapılacak olan otopark 700 kadar aracı alabilecek büyüklükte.

  İnşa edilecek Ulu Camii ve İslam Eserleri Müzesi’nin oldukça da fazla yeşil alanı bulunacak. 42.800 metrekarelik bir alan üzerine yapılan projede 12.800 metrekarelik bir bölümünün yeşil alan olacağı belirtiliyor. Antalya’yı daha da güzelleştirecek olan bu proje için yeni bir kültür merkezi olduğu söyleniyor.

  Ulu Camii’nin tasarımından anlaşıldığına göre, klasik Osmanlı camilerinde gördüğümüz geleneksel şemaların modern hali olarak karşımıza çıkacak.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya