Dubai’de Dünyanın En Yüksek Binası Nefes Kesecek!

  6 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dubai yüksek binaları ve muhteşem mimari tasarımları ile ünlü bir ülke. Şimdiye kadar pekçok eşsiz güzellikteki ve büyüklükteki eserlere imza atmış. Şimdilerde ise yine dünyanın en yüksek binasını yapma hazırlıklarında bulunuyor.

  Şimdiye kadar Dubai’de ki en yüksek binası olan Burc Halife yani Halife Kulesi adını BAE Emiri Halife Bin Zaid El Nahyan’ın isimlerinden almış. Yüksekliği 828 metre. Taipei 101 kulesinden 300 metre daha yüksek. Ve şimdi dünyanın en yüksek binalarına yapan Dubai yeni bir rekor yüksekliğe hazırlanıyor. Muhteşem Burc Halifa’yı gölgede bırakacak bir mimari eser daha geliyor.

  Dünyanın en yüksek kulesi ünvanına sahip olacak olan Dubai Creek Limanı Kulesi inşası başlandı. Bu kulenin tamamlandığı zaman dünyanın en yüksek binası olacak. Dubai Creek Limanı Kulesi’nin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor. Çünkü Dubai 2020 yılında Expo 2020 fuarına ev sahipliği yapacak. Fuar zamanına kadar Dubai Creek Limanı Kulesi’nin bitmiş ve görücüye çıkmış olması gerekiyor. Kule bir minare görüntüsünü andırıyor ve ince ama sağlam kablolar ile yere demirlenmiş olarak sabitleniyor.

  Dubai’nin inşaatına başladığı ve 2020 yılında tamamlanması beklenen dünyanın en yüksek kulesi olan Dubai Creek Limanı Kulesi’ne 1 milyar dolar harcanacağı konuşuluyor. Proje mimari İşveçli Santiago Calatrava Valls.

  Mimar Santiago Calatrava Valls, kule tamamlandığında muhteşem olacağını ve göz kamaştıracağını belirtiyor. Ayrıca mimar, kulede bir gözlem güvertesi olacağını ve buradan şehrin manzarasını 360 dereceden gözlenebileceğini söylüyor.

  Kategori:
  Haber · Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya