İnşaat Firmaları İçin Sosyal Medyada Pazarlama Rehberi

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Biliyoruzki inşaat firmalarının facebook , twitter gibi pek çok platformda varolmaları konut satışlarında getiri sağlaması bakımından önem arzetmektedir.Herşey güzel..Hesap açmak ücretsiz , profil oluşturmakta öyle..Resim ve video eklemekte aynı şekilde bedava..

  Yalnız ufak bir püf nokta da var ki , çoğu firma bunları atlıyor.

  Örneğin bu sosyal medya hesaplarını yalnızca kurumsal haberlerini paylaşmak (sanki herkes çok merak ediyormuş gibi..) için kullanıyorlar.E durum da böyle olunca , takipçilerden gelen tepkiler pek olumlu olmuyor.Çünkü sosyal medyada mizah her zaman ön plandadır.Mizahın yanında biraz olsun bilgi içeren paylaşımlar revaç görüyor.Sadece  ekonomik kaygılarla oluşturulan bu hesaplar belli bir takipçiyi hiç aşamaz.Aşsa bile ultra pasif yönetilecektir.

  AYRICA ;  ” Nitelikli Mimarlık Yayınları Neden Kısırlaşmaya Başladı ? ” Başlıklı bu yazıyı da okuyabilirsiniz..

  Çok büyük firmaların yönetim bünyelerinde Sosyal Medya danışmanları çalıştırmaları sizce de tesadüf mü? !

  Elbette ki hayır.Sosyal medya üzerinden insanlarla sağlanacak başarılı ilişkiler , satış rakamlarına da yansıyacaktır.Doğru ve seviyeli paylaşımlar , yerinde kullanılan herşey bunları sağlayacaktır.

  İnşaat firmaları için değil bir çok firma için de durum böyledir.

  Bir inşaat firması için sosyal medya iletişimi nasıl olmalıdır bir bakalım o halde ;

  • Sosyal medya üzerinden Dünya ile iletişimi devamlı olarak sağlayacak , yani istikrarlı paylaşımlarla takipçileri kollayacak birisinin olması gerekmektedir.Bu iş için bir çok inşaat firması yeni bir eleman çalıştırmazken , üstüne üstük kim denk gelirse o yönetmektedir bu hesapları..Bu çok yanlış , birisi devamlı olarak firmayı kurumsal kimliğinden kopmayarak temsil etmelidir.
  • Paylaşımlarda reklam kokan hareketler elbetteki olacaktır.Ancak fazlası takipçileri sıkar.Ve bir süre sonra azalmalar bile görülür.
  • Mimarlık dünyasından gelişmeler , haberler ve ilgi çekebilecek görsellerin paylaşımı takipçilerin hoşuna gidecektir.
  • Videolar ve resimler ile desteklenecek paylaşımlar , takipçi sayısını her zaman artıracak şekilde bir etki yaratacaktır.
  •  Paylaşımlara yapılan olumsuz yorumlara bile gayet sıcak ve tatmin edici cevaplar yazılmalıdır.
  • Yer yer komik ve mizansel öğelere de yer verildiği takdirde balından yenmez bir sosyal medya hesabından bahsediyor olabiliriz.
  • Etkinlik , konferans vs. tarzında duyurulardan dem vurmak ta gayet yerinde bir davranış olacaktır.
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı İnşaat Firmaları İçin Sosyal Medyada Pazarlama Rehberi

  • ”Sosyal medya üzerinden Dünya ile iletişimi devamlı olarak sağlayacak , yani istikrarlı paylaşımlarla takipçileri kollayacak birisinin olması gerekmektedir.Bu iş için bir çok inşaat firması yeni bir eleman çalıştırmazken , üstüne üstük kim denk gelirse o yönetmektedir bu hesapları..Bu çok yanlış , birisi devamlı olarak firmayı kurumsal kimliğinden kopmayarak temsil etmelidir.” Bu konu yüzünden patronumu işten atmaya karar verdim 🙂

   zalimm 10 Şubat 2013 20:48
  • selamlar ben 01.05.1989 doğumluyum şu yaş olayını anlayamadım yani ben 2013 de lise menzuu olarak polisliğe başvuru yapabilir miyim yoksa yaşım gee7ti mi acil cevap alırsam e7ok mutlu olurum şimdiden teşekkfcrler.

   James 8 Mart 2013 22:53
  • Polislik ?

   Murat ERÇELEBİ 8 Mart 2013 23:20

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya