Türk Mimarlar Avrupa’dan Ödüllerle Dönmeye Devam Ediyor

  10 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  LICC International Creative Competition (Uluslararası Yaratıcılık Yarışması) ‘nda Mimar Ahmet Vefik Alp’in Türkiye’ye kazandırdığı birincilik aslında hiç birşeyi değiştirmeyecek.Çünkü Çamlıca İçin başka bir proje uygulanacak bildiğiniz üzere.Türk mimarların özellikle yurtdışında büyük geçerlilikle tanına yarışmalardan elde ettikleri başarılar medyada pek yer bulamıyor kendine bu yüzden önce kendi içimizde aramalıyız Türk Mimarisinin neden bir yerlere gelemediğini veya ünlü Türk mimarlardan 5 kişi say dendiğinde ”kem küm” edenlerin sayısının neden fazla olduğunun sebebini bence bunda aramak gerekir.

  Farklı ülkelerden yarışmaya katılan eserler 8 dalda yarıştı. Mimari dalda, tek ödül Türkiye‘ye gelirken, İç Mimari ve Performans Sanatları 2, fotoğrafda 5 ülke birinciliği paylaştı.Yarışmada ödül kazananların açıklandığı bu web sitesini de ziyaret edebilirsiniz..

  2-15856-13_LICC_The_Golden_Globe_Mosque__Istanbul__Mosque._Daylight._ALP

   

   

   

   

   

   

   

   

  Londra’da gerçekleşen ödül töreninde konuşan Alp, gerçekten önemli noktalara değinmiş..

  ””Çamlıca Camii projem uluslararası takdir aldı ancak maalesef gerçekleşemiyor. Umarım 3 uluslararası ödül alan Taksim Cumhuriyet Camii projem inşa edilir.Dört taraftaki kademeler şelalesi İslam’ın yükselişini, altta su aynası Evren’i, Kur’an dan ayetlerin oluşturduğu altın simülasyonu Küre ise islam Kültürünün egemen olduğu bir Dünya’yı simgeliyor..”

  Y__Mimar_Ahmet_Vefik_ALP_200x235

  Mimar Ahmet Vefik Alp Kimdir Peki?

  1967’de Saint Joseph Lisesi’ni bitirdi. Ardından Robert Kolej, İnşaat Mühendisliği bölümüne giren Alp, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne geçti.Yükseköğrenimine burada devam eden Ahmet Vefik Alp, 1971 yılında pekiyi dereceyle mimar, 1973 yılında yine pekiyi dereceyle yüksek mühendis mimar oldu.

  ULUSLARARASI MIMARLIK AKADEMISI ÜYESI ve BÖLGE BAŞKANI (1985-….)
  AMERIKAN MIMARLAR ENSTITÜSÜ ÜYESİ ve GÜNEY AVRUPA DIREKTÖRÜ (1986-….)
  BRİTANYA MIMARLAR KRALİYET ENSTITÜSÜ ÜYESİ (2011-….)
  ALP MIMARLAR TASARIM LTD ŞTI KURUCU BAŞKANI (1992-….)
  T.C. BAŞBAKAN BAŞDANIŞMANI (1999-2002)

  Kendisiyle ve projeleri ile alakalı daha geniş bilgilere ulaşabileceğiniz bu web sitesini de ziyaret edebilirsiniz..

   

  Ayrıca mimarlık üzerine güzel bir söyleşinin gerçekleştiği , Okan Bayülgen’in sunduğu bu programı da müsait olduğunuzda izleyebilirsiniz..Kendileri de konuk , hani merak edenler bakımından..

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya