Su Üzerindeki Evler!

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Normal evlerden pek bir farkı olmayan bu evlerin çoğu Hollanda da ve Maldivler de bulunuyor. Yüzen evlerin suya konumlandırılması için öncelikle suyun altında olan arazinin satın alınması veya arazinin kiralanması gerekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra da aldığını ya da kiraladığınız su arazisinin üzerine evinizi yerleştirebiliyorsunuz.

  Evin temeli köpükten ve betondan yapılıyor. Evin üzerinde durduğu temeller suyun dikine olarak yapmış olduğu hareketler ile uyumlu olarak hareket ediyor. Ayrıca bu evler yüzen bir ev olduğu için, durmuş oldukları yerden istenilen bir başka yere de kolaylıkla taşımak mümkün oluyor. Böylece fabrika ortamında bir ev yapıp, sonra da suya atmanın güzelliği yaşanmış oluyor.

  Bu tür evlere ‘yarasız yapılar’ deniyor. Çünkü bu evler ömürlerini tamamladıklarında bulundukları yüzeyde hiçbir iz yada hasar bırakmamış oluyorlar. Yüzen evler kuru bir liman üzerinde inşa ediliyor. Daha sonra su içine köpükten ve betondan temeller yapılıyor. Daha sonra da bu yerleştirilmiş olan temellerin üzerine limanda yapılan evi inşa ediliyor.

  Bu tür evler her ne kadar cazip görünüyor olsa da suyun yakında ya da üzerinde olduğundan dolayı burada yaşayanların fareler ile başları derde girebiliyor.

  Bu evlerde normal evlerde kullanılan tüm malzemeler kullanılabiliyor. Yani evlerde ahşaptan, tuğladan ve betondan malzemeler kullanılabiliyor. Bu sebeple bu evlerinde diğer evlerin bakımı konusunda pek bir farkı yok. Bakıma bu evlerde ihtiyaç duymuyor sadece 5 – 10 sene arasında bir kez kontrolleri yapılıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya