Roppongi Ulusal Sanat Merkezi

  5 ay önce yazıldı. Yazar:

  Binayı saran ağaçlar büyüdükçe avlu; ormanlık kamusal mekan haline gelecektir.

  Japonya’nın en geniş sergi mekanı; Ulusal Sanat Merkezi Roppongi kent merkezine sokağın bir uzantısı şeklinde bağlanıyor.

  Geniş avlu; dışarıdan doğrudan ışığı ve ültraviyole ışınlarının girmesine engel olacak cam panjurluklarla birlikte dalgalanan cam perde duvarlarla çevrelidir.

  Kurukawa aynı anda mevcut kütüphanenin yeni cam perde duvarını da tasarlamış. Yeni sanat merkezinin cephede yansıyan, binalar arasında görsel ilişkiyi sağlıyor.

  Ziyaretçiler; şemsiyelerini dairesel pavyonda bırakarak sonra devasa cam ve çelik koniden geçerek avluya girer. Koni; eke asılan kırmızı halkaya yerleştirilen gömme ışıklandırmayla aydınlatıyor.

  Bina; bir dizi iç duvarla daha küçük mekanlara bölünen 2bin metrekarelik 7 kolonsuz galeri içeriyor. Her biri 2,5 ton ağırlığındaki duvarlar iki insan tarafınca taşınabiliyor.

  Ağaç çıta kaplanmış duvarlar arasında şeffaf mekanlar ve çatı pencereleri galerilere gün ışığının girmesine fırsat veriyor.

  Geniş açık hava sergi mekanı binanın arkasına yerleştirilmiş.

  Merkez aynı anda; kütüphane, oditoryum, restoran, cafe, müze mağazası ve çatı bahçesini de içeriyor. Restoran ve cafe, ters çevrilmiş iki koninin üst katlarına yerleştiriliyor.

  Galeri mekanlarının beşi çoğunlukla yüzlerce üyesi olan belirli olan medyada çalışan sanatçıların topluluğu bulunan Japon sanat birliği tarafınca sergiler amacıyla kullanılacaktır. 5 metre tavan yüksekliğe sahip galeriyi de içeren diğer iki sergi salonu, merkezin kendisinin organize edeceği yada diğer kurum veya gazetelerle birleşip düzenleyeceği özel çağdaş sanat sergileri amacıyla kullanılacak.

  Kategori:
  Sanatsal

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir