MASALLARDAN İLHAM ALAN BİR BAHÇE

  3 hafta önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj mimarlığında bahçe tasarımları bütünsel anlamda tematik etkilerle yansıtılabilmektedir. Tasarımda en temel konu çevre ve mekan ilişkisinin orantılı kurgulanmasıdır. Peyzaj tasarımlarında bu etkiyi oluştururken yapılacak başarılı bir swot analiziyle kullanıcı beklentileri de karşılanabilmektedir.

  Çin’de yer alan Shanghai Miracle Garden 2017 yılında hayata geçirilmiş tematik bir bahçedir. 430 bin m2’lik bir alana sahip olan bu bahçe tıpkı bir çiçek tarlasını andırmaktadır. Kuş bakışı görüntüde bahçe bir yaprağın yüzeyine benzemektedir. Yaprak yüzeyindeki damarlar ise bahçede yer alan farklı konsepte sahip mekanlar olarak tasvir edilmiştir. İnsan psikolojisinde huzurlu bir ortam yaratmak, insanları kent yaşamının karmaşasından uzaklaştırmak yönüyle bakıldığında renkli ve dinamik yapılı bu bahçenin yeri oldukça önemlidir. Daire biçiminde tasarlanan bahçede sirkülasyon basittir ve tüm alanları birbirine bağlamaktadır. Bahçenin odak noktası farklı bir mimari tasarıma sahip olan kaledir. Bu kale İspanya’daki Antoni Gaudi’nin Park Guell’de yer alan eserlerine benzemektedir. Gaudi’nin eserlerindeki mistik doku ve mozaik etkisinin benzerini bu yapıda da görmek mümkündür.

  Bitkisel tasarımda birbirinden farklı tarz, renk ve çeşitlilikteki bitki gruplarının uyum içerisinde bahçeye yansıtıldığı görülmektedir. Kullanılan tüm bitkiler evrensel boyutta tüm dünyayı temsil ediyor izlenimi vermektedir. Mevsimlik bitkiler, çalı grupları ve ağaçlar yaprak ve çiçek renklerine göre seçilerek bitkisel tasarımda tematik olgu devam ettirilmiştir. Parsel olarak ayrılan her bir alandaki farklı tasarımlarda yer alan öğeler (örneğin heykeller veya yürüme alanları, köprüler) orantılı bir şekilde kurgulanmıştır. Bitki renklerinin seçimi dahi alanların kendi içinde belirlenen temalarına göre tasarımla buluşturulmuştur. Yeşil dokunun tamamıyla baskın olduğu bahçede bu denli yoğun renk kullanımının etkisiyle günümüz peyzaj tasarımlarından oldukça farklı ve doğadan ilham alan bir bahçe fikri ortaya çıkmıştır. Kentlerde yeşil dokunun gittikçe azalmasıyla bu tasarımlar her zaman kullanıcılara pozitif etki yaratan alanlar olmaktadır.

  Peyzaj tasarımlarında farklı temaya sahip bu tarz bahçeler estetik açıdan görsel etkisi yüksek, daha dikkat çekici ve kullanılabilir olmalarıyla evrenselliği benimseyen, geleceği olan tasarımların günümüze yansıtılmış halidir.

  Kaynakça: https://www.randian-online.com/np_announcement/miraculous-2018-flowers-light-art/

  Etiketler:
  ·
  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya