Piyasayı Sahte Mimarlar Bastı!

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  TMMOB Başkanı Soğancı, belediyelerden proje alan tam 200 sahte diplomalı mimar ve mühendis tespit ettiklerini söyledi. “Bakanlık bu denetimlerimizden rahatsız” dedi.

  Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok yeri birinci derece deprem bölgesi. Denetim eksikliği ve güvenli yapı sıkıntısı sorunların başında geliyor. İş kazalarında da inşaat ilk sırada yer alıyor.

  BASKI UYARISI

  Meslek örgütlerinin tespitleri ise şoke edici nitelikte. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mimar ve mühendislerin mesleki ehliyetlerine yönelik yaptıkları denetimden rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Soğancı şöyle konuştu: “Çevre, Elektrik, İnşaat, Jeoloji, Jeofizik, Harita ve Kadastro, Makina Mühendisleri, Mimarlar, İç Mimarlar, Peyzaj Mimarları ile Şehir Plancıları odalarının bakanlıkça mali ve idari denetime tabi tutulacağı uyarısında bulunuldu. Yani üyelerinizi denetlemeyin, denetlerseniz Bakanlık olarak biz de sizi mali ve idari olarak denetleriz’ denilmek isteniyor. Meslek odalarının yönetimlerinin merkezi idarenin bordrosuz memurlarına dönüşmesi isteniyor.”

  GÜVENLİK RİSKİ

  İş kazalarının arttığına dikkat çeken Soğancı şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıllarda 200 civarında sahte diploma ile belediyelerden proje alan mimar ve mühendis tespit ettik. Gerekli yerleri uyardık. Bu kişilerin yaptığı binaların güvenliği nasıl olur?

  “MEMUR DEĞİLİZ”

  Bunlar ortada iken bir yandan iş güvenliğinin önemine dikkat çekiliyor diğer yandan mimar ve mühendislerin ehil olup olmadığına yönelik denetim yapmamızdan rahatsız olunuyor. Bakanlık bize yazı göndererek yaptığımız denetimler konusunda bizi sıkıştırmaya çalışıyor. TMMOB ve bağlı oda yönetimleri bakanlığınızın bordrosuz memurları değildir.”

  İMZACI MÜHENDİSLER

  İnşaat Mühendisleri İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, ‘imzacı mühendis’ diye tabir edilen kişilerin olduğuna dikkat çekti. Gökçe, “Diploması olup hayatında hiç proje yapmamış kişiler var. Kendilerine getirilen projelere sadece mühendis imzalarını atıyorlar. Eskiden biz odalar olarak sicil durum belgesi verirdik. Ama şimdi bu yetki 2012’den beri uygulanmıyor. Bugün gelinen noktada belediyelerin projelerine imza atan mühendislerin kim olduğu bilinmiyor. Odamıza başvuran yaklaşık 20 sahte diplomalı mühendis tespit ettik” dedi.

  44 SAHTECİYE DAVA AÇILDI

  Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Özden Fikret Oğuz, son bir yıl içinde 52 sahte diplomalı mimar tespit ettiklerini belirtti. Oğuz, “Bunlar hakkında suç duyurusu yaptık ve 44 kişi hakkında dava açıldı. 2 kişi ceza aldı. 8 kişi hakkında suç duyurusu yaptık. YÖK bu gibi diplomalara denklik vermiş. Ne yazık ki kamu idareleri bu şahıslara yapı ruhsatı vermektedir” şeklinde konuştu.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya