Pinokyo’nun Artık Bir Müzesi Var!

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Güney Koreli mimar Moon Hoon, Seul yakınlarında hayali kahraman olan Pinokyo’ya adanmış bir müze tasarladı. Müzenin en çarpıcı yanı, metalle kaplanmış yapılardan birinin cephesinde bahçeyi sulayan burun şeklinde bir fıskiye bulunması. 

  Pino Familia müzesinin iç mekanlarında ve bahçesinde dev Pinokyo oyuncak heykelleri göze çarpıyor. Dürüst olmadığında burnu uzayan çocuk kitapları karakteri Pinokyo hayranı bir koleksiyoner için tasarlanan müze, metalle kaplı üç farklı binadan oluşmaktadır. Binalar, içinde küçük bir köprü ve minyatür tren setinin içinde bulunan geniş çimenlik bir alandan oluşuyor.

  İlk bina koleksiyonerin Pinokyo oyuncaklarına ayrılırken ikinci binadaysa masalın diğer karakterleri gösteriliyor. Üçüncü yapıdaysa bir kafe, dükkan ve bir oditoryum yer almaktadır. Her bir bina, Pinokyo hikayesinden ilham alınarak ‘Wave and Whale’,‘Whale Tale’ ve ‘The Nose Fountain’ olarak ad verilmiştir.

  İlk bina mekan ve şekil olarak Pinokyo hikayesinde büyük bir fırtına ve balinanın ortaya çıktığı bölümü anlatmaya çalışıyor

  şeklinde açıklamıştı Moon Hoon.

  “Whale Tale” adlı ikinci binanın kuyruk formlu bölümünde karakter oyuncakları koleksiyonu sergileniyor iken balinanın kafasını temsil eden geniş kısımdaysa konser ve film gösterimi amacıyla kullanılan bir oditoryuma yer almaktadır. “İkinci yapı tamamıyla figüratif, kocaman ve güçlü bir balinaya benzemiştir” diyor mimar.

  Balina görünümlü yapının hemen karşısında yer alan yine metal kaplı binanın kıvrımlı kenarlarından iki kulak benzeri form dışarı doğru çıkıyor. Binanın yan tarafındaysa Pinokyo’nun ünlü burnuna gönderme yapan paslanmaz çelik bir boru göze çarpmaktadır. Nose Fountain adı verilen bu boru aynı zamanda önündeki bahçeyi sulayan bir fıskiye biçiminde tasarlanmıştır. İkinci katta yer alan balkon karşıdaki ormanlık araziye ve bahçedeki kafeye bakmaktadır.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya