Ne Çılgın Hes’e Ne De Tüneline!

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Rize İdare Mahkemesi, Arhavi’de şehir merkezine yapıldığı için ‘Çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES projesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen su iletim tüneli ve su iletim kanalı iznini iptal etti.

  Artvin’in Arhavi ilçesinde 2012 yılında yapımına başlanan Kavak HES projesinin tamamlanması için Arhavi Belediyesi tarafından imar planlarında değişiklik yapılarak şehir içi HES projesine imar izni verilince, Arhavi Elektrik Üretim şirketi Çifteköprü Deresi ile Kapisre Deresi’nin üzerinde HES barajı yapmak için ÇED olumlu raporu alarak sondaj çalışmalarına başladı. Ancak HES projesinin hayata geçmesi neredeyse imkânsızdı. Çünkü projenin hayata geçirilmesi için şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunan dere suyunun iletim tünelleri ile şehir merkezindeki elektrik santrallerine taşınması lazımdı.

  Bunun üzerine firma şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta olan Çifteköprü Deresi’nin sularını su iletim kanalı ile su iletim tünelleri yoluyla şehir merkezine taşıma kararı aldı. 26 Haziran 2014 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü’nden su iletim tüneli ile su iletim kanalı yapımı için izin alınarak inşaat faaliyetlerine başlandı. Ancak inşaat devam ederken bölge halkı şehir içi HES için verilen ÇED olumlu raporunda hile yapıldığını savunarak ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için Rize İdare Mahkemesi’ne başvurdu.Mahkeme tarafından görevlendiren bilirkişi incelemesi sonucunda ÇED olumlu kararında usulsüzlük olduğu tespit edilince, Rize İdare Mahkemesi 18 Eylül 2014 tarihinde ÇED olumlu kararını iptal etti.

  ÇED İPTAL EDİLİNCE SU TÜNEL İZNİ DE İPTAL EDİLDİ
  HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptal edilmesi üzerine bölge halkı Rize İdare Mahkemesi’ne başvurarak Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen su iletim tüneli ile su iletim kanalı izninin de iptal edilmesini istedi.

  Başvuruyu değerlendiren mahkeme Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen tünel su iletim tüneli ile su iletim kanalı izni de iptal edildi.

  ‘İMAR PLANLARI DA İPTAL EDİLMELİ’
  Kavak HES’in şehir merkezinde yapılması için Arhavi Belediyesi tarafından yapılan imar planlarının da iptal edilmesi gerektiğini belirten Arhavi Doğa Koruma Platformu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’ ÇED olumlu belgesi iptal edildiği için HES için hazırlanan imar planları da iptal edilmelidir.

  Arhavi Belediye Başkanlığı Eylül ayından bu yana yapılan başvurulara rağmen imar Planlarını iptal etmemekle suç işlemektedir. Arhavi Belediye Meclisinin olağan Ocak ayı meclis toplantısı bu gün yapılacaktır. Bu toplantıda meclis imar komisyonunun raporu okunarak değerlendirilecek ve iptal talepleri hakkında bir karar verilecektir. Rize İdare Mahkemesinin aynı proje için verilen orman izninin yürütmesini durdurması kararı sonrasında, Arhavi Belediye Meclisi’nin hukuken geçersiz olan imar planlarını iptal etmesi hukuki bir zorunluluktur. Bu hukuku zorunluluğun yerine getirilmemesi durumunda belediye meclisi üyelerinin her biri suç işlemiş olacaktır.’’

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya