Modern Sanatın Doğayla Buluşması

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Doğallığı modern yaşamla birleştiren peyzaj ve mimari projeler her zaman dikkat çekmiştir. Dışarıya dönük, kullanılabilir nitelikli, ilgi çekici aynı zamanda öğretici özelik taşıyan her tasarım veya proje kullanıcılar açısından gelişimsel ve geleceğe yönelik bir olgu niteliği taşımaktadır. Yalın ve doğaya uyum sağlayan tasarımlarda her zaman en önemli kriter günümüz etkisiyle tabi ki sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm etkisidir.

  Sanatın ve doğanın bir arada uyum içinde bulunduğu bir yer hayal edip bu yeri keşfederken hem de sanata doyduğunuzu hayal edin. Ne mükemmel bir seçenek olurdu değil mi? Bu hayali gerçekleştirmek isteyenler Glenstone müzesini ziyaret edebilir. Amerika’da bulunan bu müzenin diğer müzelerden farkı çok büyük bir alan içinde konumlanması ve bu alanın tamamen doğayla iç içe halde bulunmasıdır. Müzeye ulaşmak için önce küçük bir gezi yapmanız gerekmektedir. Bu gezide ziyaretçileri uzun boylu ve geniş yapraklı ağaçlar karşılamaktadır. Bu ağaçlar bitkisel tasarımda zengin bir yeşil doku oluştururken ziyaretçilere de her mevsim farklı bir estetik görüntü sunmaktadır. Alandaki sirkülasyon tamamen informal şekillerle bütünleştirilmiştir. Düz geometrik sirkülasyonu tercih etmemelerinin sebebi ziyaretçilerin alandaki gezilerini gerçekleştirirken zevk alarak keşfetmelerinin sağlanmasıdır.

  Müzede 230 dönümlük özel ormanlık alan tamamen peyzaja ayrılmıştır. İlk dikkat çeken detay su öğesinin oldukça yoğun kullanılmış olmasıdır. Beton detayı ve su öğesinin bütünleştirici etkisi göze çarpmaktadır. Göletin zemini oluşturulurken bir şapelden esinlenilmiş olması tasarımın en dikkat çeken detayıdır. Bunun yanında kendi biyolojik filtrasyon sistemi barındırması gölün her zaman temiz kalmasını sağlamaktadır. Çok farklı ve çeşitli su bitkisinin kullanılmış olması zengin bir yeşil dokuya ev sahipliği yaptığının göstergesidir. Bu çağdaş müzenin su öğesiyle birleştirilmesi çok akıllıca olmuştur. Çünkü su öğesinin insanlar üzerinde her zaman dinginlik ve huzur sağlayan bir pozitif enerjisi vardır.

  Glenstone müzesinde birçok sanatçının farklı binalardaki eserlerini ziyaret ederken doğayla uyum halinde olan sanatın yansımasını bu tasarımla görmek doğa temasının içindeki modern sanatın somut etkisinin günümüze yansıtılmış halidir diyebiliriz.

  Kaynakça: https://www.washingtonpost.com/graphics/2018/lifestyle/glenstone-museum/

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya