Kuşadası’nın incisi Caferli Köyü’nün Özgün Mimarisi Koruma Altına Alındı

  9 ay önce yazıldı. Yazar:

  Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir köy Caferli Köyü…

  Aydın merkezine 76 Km, Kuşadasına yaklaşık 15 km uzağındaki Caferli Köyü yeşilliklerle kaplı doğal güzelliğiyle ön plana çıkan sessiz sakin bir köy.

  Caferli Köyü’nün özgün mimari yapısını korumak amacıyla Kuşadası Belediyesi’nin 2 Şubat tarihli olağan meclis toplantısında Caferli Mahallesi’nde yapılacak inşaat çalışmalarında geleneksel dokuya uygun malzeme seçilmesini oy birliği ile zorunlu kılındı.

  Meclis kararına göre, mahalle sınırları içerisinde inşaatına yeni başlanacak tüm yapılarda, halihazırda devam eden tüm tadilat projeleri ve iskan raporu henüz alınmamış inşaatlarda dahil olmak üzere geleneksel dokuya uygun malzeme seçimi yapılması zorunlu kılındı. Bununla beraber Caferli Köyü’nün yöresel mimari karakteri korunma altına alınacak. 

  caferli köyü mimarisi

  Caferli Köyü’nde inşa edilecek betonarme yapılar artık kiremit çatılı ve doğal taş kaplamalı olacak.

  Ekolojik tarım çalışmalarının 2014 yılından itibaren başlandığı Caferli Mahallesi’nde alınan bu karar doğal yaşamın ve çevrenin korunması için büyük önem taşımakta.

  Caferli Köyü sakinleri ve çevreciler bu kararı sevinçle karşıladı.

  Caferli Mahallesi Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı N.Deniz Kuruoğlu köyün doğal yapısına zarar vermeden gelişmesini sağlayacak bu güzel karar için Kuşadası Belediyesi’ne teşekkür etti.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir