Gaibandha’da Bir Kültür Merkezi…

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bangladeş’te en yoksul ve tüm olanakları sınırlı olarak bilinen nehir adaları Gaibandha’ da yapılan ‘Friendship Center’, toplantıların, konferansların ve eğitim programlarının yapıldığı bir yer olarak kullanılmakta olan bir kültür merkezidir. Bu kültür merkezinin tasarımı ise mimar Kashef Chowdhury tarafından yapılmıştır.

  Bina yapılacağı zaman birçok zorluk ön plana çıktı. Örneğin inşaat bölgesinde sel ve deprem riski yüksekti ve siltli toprak yüzünden taşıma kapasitesi de oldukça düşüktü. Tüm bu sorunlar ise çok kısıtlı bir bütçe ile çözüme kavuşturulmalıydı.

  Bina yapılırken yağmur suyu ile yüzey akıntıları bir iç havuzlarda toplandı ve balıkçılık için de kullanılacak kazılmış bir gölete pompalandı. Daha kapsamlı bir çalışma yapılarak mikroplu suların sel suları ile karışması da engellendi.

  Yapılan tasarımın ana fikri avlusu, havuzu ve yeşil çatılarla birlikte doğal soğutma ile serinlik sağlamaktı. Bu yüzden binada klima kullanılmamış, gerekli olan tüm aydınlatmalar için ise LED ve tasarruflu ampuller kullanılmış. Böylece enerji tasarrufu yapılmış ve enerji verimliliği artırılmış olmuş.

  Bina bloklardan oluşuyor. ‘Ka’ ismi verilmiş blokta resepsiyon, birçok ofis, kütüphane ile toplantı ve konferans salonları gibi genel mekanlar oluşturulmuş. ‘Kha’ isimli blokta ise yatakhaneler, yemek bölümleri ve aile bölümleri adı altında daha çok özel mekanlar birleşmiş.

  İnşa edilmiş yapı yerel ve elde yapılan tuğlalarla oluşturulmuş. Böylece yapı daha ucuza mal edilmiştir. Ayrıca tuğlaların kullanılması tasarım sadeliği ön plana çıkarmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya