Bir Mimarın Acı İtirafları-1

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir musibet bin nasihattan iyidir misali bazen yaşadıkça öğrenebilme yetisinin de ne kadar büyük bir nimet olduğunu anlıyor insan..

  Mesleki vakaları da paylaşıp insanların ”aa bunu ben de yaşamıştım” demelerini veya bunları okuyup aynı durumları kendilerinin yaşamamalarını sağlamayı amaçlıyor olmamız blog kültürü açısından da önem ve değer arzediyor.

  images (1)Geçenlerde bir dekorasyon yaptık.Tadilatta denebilir..Başlarda herşey harika muntazam gidiyordu.Planladığımız değişiklikler ve ödeme miktarıyla şeklini konuştuk netliğe bağladık.Sonra neredeyse birbirini takip eden 5 gün boyunca yeni değişiklikler meydana geldi.Bu değişiklikleri bizden de kaynaklanan bir bıkkınlık neticesiyle yeni bir sözleşmeyle karşılıklı ”tamam mı tamam” diyaloguna bağlamadık.Enayi gibi..Estagfurullah filan demeyin yok yok hakkaten öyle..

  Neyse efendime söyleyeyim, biz bir yandan ufak ödemeler alıyor, bir yandan da ufak tefek imalatlara başlıyoruz.Firma acelesi olduğunu öne sürerek günde 20 defa taciz telefonları açıyor.Sürekli sıkıştırılma ve sürekli aceleye getirilme yaşıyoruz.Bir duvar kağıdı 5 gün sürer mi arkadaş?!.Bir kapı (gerçi 1 adet değil 4 adet press (amerikan kapı) ) 1 hafta sürer mi!..Falan filan derken işleri bir yandan kendileri de takip ediyor hatta burunlarını sokma nezaketine kadar ilerlemişlerdi.Hiçbir boktan anlayaman da bir arkadaş var malum firmada.Sürekli şu ne kadara yaptırıldı, bu nasıl yapılıyor ve ortalık bulandırıcı sorularıya bizi baymayı başarmıştı.

  Biz iş uzadıkça paradan değil tedirginlikten dolayı bitirme merakındayken meblanın yani toplam miktarın tahmin ettiklerinden biraz fazla bir miktara dayandığını söylememenin kaygısını yaşıyorduk.Biz diyorum biz iki kişiyiz bu arada..

  Neyse dekorasyon yaparken / tadilat inşaat ne dersek artık, bir yandan da mal sahipleri ile uğraşmak durumunda kalıyorduk..Bu arada muhteşem bir dipnot;

  iç mekan şantiyesinde kullanıcıları o mekandan mümkün olduğunca uzak tutun!!..

  Yoksa böyle sıkıntılara siz de maruz kalırsınız.İşlerimiz toplanmaya gelmiş ki bir baktık çalıştığımız ve bize emanet edilen mekanda başka ustalar getirilmiş başka işler yaptırılıyor.Bu ne saçmalıktır,??!!!Neymiş efendim ”aceleleri varmış!”..İşler daha çabuk yetişsin diye kendileri usta bulmuş.Tam bir laaubali zırvalık..

  İşler toparlanıp toplam maliyeti konuşacağımız noktada bizden anahtar teslim anlaştığımız ve sonradan elli defa değiştirilen o mekanın dekorasyonu için nereye ne kadar para verdiğimizi de sordular mı!..

  Tek tek sanki münker nekir kabir melaklerine cevap verir gibi hesap verdik bir güzel..Her bir kalem için kendilerinden ne kadar pahalıya yaptırmışsınız lafı işittik..Neyse toplayalım çok uzun oldu, şimdi işleri toparladık ve mekan ufak mekanik arızalar haricinde hazır ve nazır..Çok şükür..

  Yazının devamı için biraz beklemeniz gerekecek anlaşılan..

  Yazının devamını okumak için buradan buyurun..

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya