Binayı 10 metre Kaydırdılar!

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  AZERBAYCAN’ın başkenti Bakü’de yapımı devam parkın yanında bulunan ve yolla kesişen 105 yıllık bina, 10 metre kaydırıldı. Şehrin tarihi ve merkezi yerlerinden biri olan Fuzuli Sokağı’nda 70 bin metrekarelik alana park çalışması başlatan Bakü Valiliği önce çevre düzenlemesi yaptı.

  Altında 3 bin 500 araçlık otopark, içerisinde çok sayıda havuz, fıskiye ve egzotik ağacın bulunacağı parkın yapımı için çevredeki bazı binalar istimlak edilerek yıkılırken, belediye ve valilik yetkilileri, parkın hemen yanında bulunan ve parka gelecek yolla kesişen 105 yıllık tarihi binayı yıkmak yerine, kaydırmaya karar verdi.

  4 GÜNDE KAYDIRILDI
  Asırlık binanın kaydırılması için 210 adet özel hidrolik düzenek kuruldu ve bina bu düzenekler aracılığıyla 9 hidrolik araç tarafından kaydırıldı. Kaydırma işleminde kullanılan düzeneklerin 8 büyüklüğünde depreme dayanıklı olduğu ifade edildi. Bakü Valisi Hacıbala Abutalıbov, kaydırma işleminin 4 gün sürdüğünü, binanın yeni temelinin oluşturulmasınınsa 2 haftayı bulacağını söyledi.

   

  Bir Örneği Daha Var Bu Olayın !

  Zürih’in Oerlikon semtinde bulunan 122 yıllık tarihi bir bina yakınlardaki demiryolunun genişletilmesi amacıyla yolun 60 metre aşağısına taşındı. 1876 yılında kurulan bina makina, silah ve lokomotiv imalatında kullanılıyordu. İsviçre Devleti demiryolunun genişletilmesi için binanın yıkılmasını öngörüyordu ancak mahalle sakinleri bu yıkıma izin vermedi. Oy toplayarak yıkıma engel olan Oerlikon’lular, binanın 19. yüzyıl endüstri devriminin bir simgesi olduğuna dikkat çekiyor.

  İnşaat sitesi hazırlıklarına 10 ay önce başlandı. Öncelikle taşıyıcı duvarların, çelik sütunlarla değiştirilmesi gerekti. Binanın altına özel bir ray sistemi döşendi ve bina bu ray sisteminin üzerinde 60 metre kaydırıldı. Taşıma işlemi, saatte 4 metre hızla gerçekleşti ve toplamda iki gün sürdü. Taşıma işlemini gerçekleştiren SPS şirketinin verdiği bilgilere göre, 6200 tonluk binanın taşınmasını içeren proje, Avrupa’daki en büyük yer değiştirme projesiydi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya