Zaha Hadid Architecture, Western Sydney Airport Yarışmasını Kazandı

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Zaha Hadid Architects ve COX Architecture, tasarladıkları 4 aşamalı planla Avustralya için yapılan uluslararası tasarım yarışmasının kazananı oldu ve proje için Master Architect olarak atandı. Yarışmaya katılan 40 ulusal ve uluslararası proje arasından seçildi.

  Havalimanı yeşil alan yoğunluğuna sahip Parkland City bölgesinde 1780 hektarlık kırsal alana inşa edilecektir. Kıyısında var olan, orijinal yapısını koruyan Harbour City ve Paramatta çevresindeki River City ile birlikte Parkland City, Sydney’in üçüncü şehir merkezi olacak ve artan hızla batıya doğru genişleyen bir nüfusa sahip olacaktır. 2022 yılında inşasına başlanacak olan proje 2026’da açılacak ve toplam dört aşama ile inşası devam edecektir. 2060 senesine kadar tamamlanıp 82 milyon yıllık yolcu alması öngörülüyor. Böylece 2060’a kadar Avustralya’nın en büyük uluslararası kapısı olması hedeflenmektedir.

  “Bu muhteşem proje için seçildiğimiz için onur duyuyoruz. Tasarım geçmiş, şimdi ve gelecek Avustralya mimarisinin bir evrimidir. Veranda gibi geleneksel mimari özelliklerin yanı sıra, çevredeki çalılıkların doğal güzelliğinden ilham alır.” – Cristiano Ceccato, ZHA Proje Direktörü

  Geleneksel Avustralya mimarisinde bulunan verandaları andıran ve aynı zamanda çevredeki Avustralya ormanlık alanına çağrışım yapan ahşap tavanları, çevre düzenlemesi ve dalgalı yapıda bir düz çatı içerir. Dikey asma bahçeler havalimanına sıcak tutumla yaklaşmayı sağlar. Avustralya’nın geleneksel mimarisine ve kültürüne atıfta bulunarak yapıyı çevresiyle uyumlu kılar ve yabancılık hissi uyandırmaz. Binanın mimarisi ve inşaat ilkeleri sürecinde sürdürülebilirlik göz önünde bulunduruluyor.

  Enerji verimli olma hırsına sahip olan bir proje tasarlanmıştır. Proje modüler bir enerji tasarrufu sağlıyor. Bu proje gün ışığını veranda aralıkları sayesinde maksimum derece kullanma, doğal havalandırma ve su geri dönüşümünü sağlıyor. Kullanıcılar yapının içerisinde de dış ortamı algılayabilmektedir.

  “Tasarım, Batı Sydney’in eşsiz yerel florasından ve Büyük Avustralya Işığı gibi eşsiz doğal niteliklerinden ilham almaktadır. Bu alanlar, renkler ve malzemeler, projeye kusursuz bir bölgesel kimlik kazandırmak için tasarıma dâhil edilmiştir.” – David Holm, COX Proje Direktörü.

  Kaynakça: https://www.coxarchitecture.com.au/

  Tüm resimler : https://www.zaha-hadid.com/

  Etiketler:
  ·
  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya