Yürüyüşçülere Özel Kulübeler…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Norveç, Rogaland yürüyüş parkurunda hava koşullarına dayanıklı kulübeler tasarlandı. Bu kulübelerin tasarımı ise Koko Mimarlığa ait.

  Trekking Derneği 25.000 üyeye sahip. Üyeleri gençler, yaşlılar, aileler, amatör yürüyüşçüler ve dağcılık meraklılarından oluşmakta. Farklı özellikte olan üyelere için vahşi doğada aktif, çok yönlü ve çevre dostu olan faaliyetler sunuyor.

  Stavanger Turistforening, bölgede bulunan 35 mutfaklı olan ve kendin pişir kendin ye özellikli olan dağ kulübesine sahip. Buraya gelen ziyaretçiler çoğunlukla Norveç’in trekking derneklerine üyedir. Kulübeler, çevre yollardan ve trafikten oldukça uzakta ve ulaşımı da bu yüzden zordur. Bu sebepten ziyaretçilerin onlardan sonra gelen ziyaretçilere bakması da zor olur. Gelen tüm ziyaretçiler yiyecek tedariki ile gelir, yakacak odunu da yanında getirir ve kulübeden ayrılırken temiz bir şekilde bırakır.

  Kulübelerden oluşan tesiste, ana bina, uyku kabinleri ile depo odası, bir tuvalet ve sauna bulunmaktadır. Şebeke elektriği olmayan kulübelerde su da gölden alınmaktadır. Ana binada, uyku kabinlerinde ve saunada ısınmak için odun kullanılmaktadır. Kulübelerin mutfağında, ziyaretçilerin aynı anda kullanabilmeleri için iki adet gaz ocağı bulunur ve aydınlatmayı da güneş paneli sağlar.

  Kulübelerin dış cephelerinin yapımında, rüzgar ve kara dirençli olan ve uzun yıllar bakım gerektirmeyen haddelenmiş çinko kullanılmıştır. İç mekanlarda ise, ahşap kullanılarak sıcak ve samimi bir ortam yaratılmış. Küçük kulübeler beş kişiyi barındırabilmektedir. Kulübeler 2016 yılının Ağustos ayında tüm ziyaretçilere ve yürüyüşçülere açılmıştır.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya