YÖK ”Mimari Dekoratif Sanatlar” Bölümünü Onayladı [kısa kısa]

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda “Mimari Dekoratif Sanatlar” programı açılması konusunda YÖK’e yapılan teklif, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 16.12.2015 tarihli toplantısında incelenerek 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi uyarınca uygun bulundu.

  Konu ile ilgili olarak Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklamada Mimari Dekoratif Sanatlar Programı ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Bu programın amacı, alanındaki teknolojik ve sanatsal gelişmeleri göz önünde bulunduran, iç ve dış mimari yapı dekorasyon sanatlarında, yapı dekorasyon malzemelerinin tasarım aşamalarından sonra uygulamaya geçilmesi, hem yeni dekorasyon önerileri getirilirken, hem de sanat ve kültür varlıklarımız olan mimari yapıların aslına uygun bir biçimde korunmasıdır. Tarih, Sosyoloji ve Sanat ortaklıkları ile çalışabilen Mimari Dekoratif Sanatlar Programı, ülkemizin açık alanlarından biri olan “restorasyon” konusunu da kapsamaktadır. Programın mezunları “tekniker” unvanına sahip olmaktadır.”

  Bu gibi yeni paralel bölümlerin açılması, mimarlık mesleğinde yığılmaların önüne geçebilir ve meslekte branşlaşmanın yolu açılabilir. Uzmanlar , bu boyutuyla oldukça önemli bir gelişme olduğunu düşünüyor.Yakın bir gelecekte üniversiteler yeni program başvurularıyla gündemimize gelebilir.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya