Yıldızlı Gece Tablosundan Esinlenilen Bisiklet Yolu…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Hollanda’nın Noord Brabant şehrinde olan ilginç bir o kadarda dikkat çekici olan bisiklet yolu Hollanda’nın bisiklet kültürünü çok fazla destekler nitelikte.

  Van Gogh – Roosegaarde Bisiklet Yolu, Van Gogh’un ünlü tablosu olan Yıldızlı Gece’den esinlenilerek yaratılmış. Bisiklet yolunun tasarımı ise Hollandalı bir sanatçı olan Daan Roosegaarde’ye aitlen, uygulaması tamamen Heijmans Infrastructure’ye ait. Gece parlayan binlerce taş ile aydınlanan akıllı bisiklet yolu, ayrıca bu ışıklandırmanın yetmediği durumlarda ise güneş enerjisi ile çalışmakta olan LED ışıklar ile aydınlanıyor.

  Van Gogh – Roosegaarde Bisiklet Yolunun yüzeyi, gündüz güneşten enerji toplayarak akşam hava karardığı zaman aydınlanabilmesi için özel bir boya kullanılmış.

  Yıldızlı Gece tablosundan esinlenilen ve ortaya çıkan bu tasarım için Hollandalı sanatçı Daan Roosegaarde insanlar için teknikle deneyimin buluştuğu özel bir mekan yaratmak istediğini söylüyor.

  Yolun yakınlarına güneş paneli yerleştirilip yüzeyin aydınlatılması açısından enerji üretebilmesi için kullanmakta. Fakat hava güneşli değilse ve hava çok bulutlu ise, bisiklet yolunun kısmen aydınlanmasını sağlamak amacı ile yol boyunca belirli noktalara LED ışıklar yerleştirilmiş.

  Hollanda’da tasarlanan bu bisiklet yolunun uzunluğu 600 metre uzunluğunda ve taşlar gündüz güneş enerjisini depolayıp gece aydınlık sağlıyor.

  Kamusal mekanlarda yenilikçi olan teknolojilerle sürdürülebilir bir çevre yaratılması konusunda destek olacak projeleri ile tanınmış olan Roosegaarde, bundan önce de karanlıkta parlayan akıllı otoyol adlı projeye imza atmıştı.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya