Yeşil Doku ve Kent Parkı Tamlaması

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kentlerde yaşayan nüfusun rekreasyonel faaliyetlerini karşılama ve enerji depolama ihtiyaçlarını kent parkları sağlamaktadır. Kullanıcılar için önemli bazı kriterlerin karşılandığı bu parklar ölçekleri ne olursa olsun dikkat çekici tasarımlarıyla ziyaretçilere farklı alternatifler sunmaktadır. Yeşil dokunun yaygın bir popülasyon oluşturması insanlar üzerinde psikolojik olarak pozitif etki oluşturmasının yanında flora ve fauna dengesini sağlayan güçlü bir olgunun başlangıcıdır. Ekolojik çeşitlilik kurgusunu bütünüyle doğal peyzaja uyarlayan bu alanlar gelecek ve sürdürülebilirlik niteliğinde göze çarpan özellikleri içinde barındırmaktadır.

  İnsanların birbirleriyle sosyalleşebildikleri bu alanlar her kullanıcı için farklı program elemanı kullanımı açısından ziyaretçi sayısının artmasına katkı sağlamaktadır. Kent parkı tasarımında önemli öğelerden biri ulaşımdır. Kullanıcılar bu alanlara rahatça ulaşabilme imkanına sahip olmalıdır.Kentin orta noktasında ulaşılabilirliği kolay bir park olan ”Eastside City Park” 6.75 dönümlük bir alana sahiptir. İngiltere’de yer alan bu parkın en dikkat çeken özelliği görsel materyal çerçevesinde oldukça zengin estetik bir tasarımı  kamusal alan olarak sunmasıdır. Parkın aks döngüsü yalın ve nettir. Bu formal döngü alanda keşif yapmayı kolaylaştırmaktadır. Vurgu alanları farklı elemanlarla zenginleştirilmiş ve fonksiyonelliği yüksek alanlar meydana gelmiştir. Su öğesinin alanda kullanımı yaygındır ve güçlü pozitif etki sağlamaktadır. Bu yönü göz önünde bulundurularak aktif kullanımın olduğu mekanlarda oturma ve dinlenme alanları konumlandırılmıştır.

  Yeşil doku parkı çerçeveleyen bir tasarım şeklinde yerini almıştır. İlk göze çarpan oldukça zengin bir yeşil dokunun varlığıdır. Bitkisel tasarımda ekolojik dengeye saygı duyularak peyzaj tasarımı oluşturulmuştur. Bu sayede ekolojik çeşitlilik ve bitkisel tasarım dinamik ve aktif bir özellik sunmaktadır. Uzun boylu ağaçlar dinlenme alanlarında ve parkın diğer bölgelerinde gölge ağacı olarak kullanılmış, doku ve renk açısından çeşitlilik farklı bitki türleriyle sağlanmıştır. Kentin orta noktasında yeşil dokunun bu denli yoğunluğu parkı odak noktası haline getirmektedir.

  Kentlerde nüfusun giderek artmasıyla gelecekte kent parklarına daha fazla ihtiyaç duyulacağı kesindir. Çevresel, sosyal, ekolojik açıdan işlevsel ve sürdürülebilir özellikteki bu alanlar yeşil kent varlığını geleceğe taşıyan tasarımlardır.

  Kaynakça:https://en.wikipedia.org/wiki/Eastside_City_Park

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya