Bu Yerleştirmeler Güneş Enerjisi İle Çalışıyor…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Hava kirliliği ve katı yakıt kullanımını azaltmak için güneş enerjisi kullanımı daha fazla artıyor. Böylece yakıt az kullanılıyor ve havada az kirleniyor. Güneş enerjisinin bu özelliği ile dünya daha yaşanabilir bir yer haline geliyor. Güneş enerjisi bu alanlarda kullanılırken, şimdilerde şehrin sokaklarını aydınlatmak amacı ile ışıklı yerleştirmelere enerji sağlıyor.

  Birçok ülkede kullanılan bu yöntem Pasifik’in kasvetli bir havası olan kuzey batısında da kullanılmış. ‘Sonic Bloom’ gün boyunca güneşten almış olduğu enerji ile geceleri devasa boyuttaki çiçekleri aydınlatıyor. Güneş ışınların fazla olmadığı bölgelerde bile aydınlatma için alınan ışın yeterli oluyor.

  Londra’da, New York ve Sydney’de ise sokaklara yerleştirilmiş olan reklam tabelaları %100 güneş enerjisi ile aydınlanıyor.

  Güneş panellerinden enerji elde edilerek kullanılan, telden yapılmış olan heykellerin üzerine gerilen ışık geçirgen kumaşlar yardımıyla sanki güneş içerden yansıyormuş etkisi yaratıyor. Gün içerisinde hafif bir yeşil ışık veren ampuller gündüz aldığı güneş enerjisi ile akşam daha yoğun bir şekilde aydınlık saçıyor.

  Texas’ta olan ‘Sunflowers’ adlı yerleştirmeler gündüzleri güneşten enerji toplarken panelleri gölgelendirme sağlıyor. Akşamları ise ışık veriyor. Ayrıca bu yerleştirmeler vatandaşlarına Wi-Fi hizmeti de sunuyor.

  Sanat tasarımcısı Deedee Morrison güneş şehri olan Florida’ya sürdürülebilir geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmış yerleştirmeler yaptı.
  Portland’da bulunan Silicon Forest yerleştirme ise bir ağaç görüntüsünde. Güneş ışınlarını dalları ile alıyor ve geceleri bu ışınları etrafa dağıtıyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya