Yenilikçi Peyzaj Tasarımları

  5 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Nüfusla birlikte paralel artış gösteren yapılaşma kentlerdeki doğal yapı için olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için çoğu yapıyı sadece yapısal strüktür olarak değil başka kullanımlara açık bir hale getirmek gerekmektedir. Kentlerde bu amaçla bazı binalarda çatı bahçeleri kullanılmaktadır. Bu gibi örneklerle karşılaşmak mümkündür. Bu örnekler hem sürdürülebilir kaynakları kullanma hem de mimari boyutta geleceğe yönelik tasarımlardır.

  Her ülkenin asıl yapmak istediği kent olgusunu doğayla bütünleştirerek kullanıcılara sunmaktır. Bu amaçla yapılan ve hayata geçirilmiş birçok proje vardır. İspanya Barselona’da bulunan “Jardins de la Rambla de Sants” hem bir park hem de yükselen bir trend bahçe olma yolunda hayata geçirilmiş başarılı bir projedir. Şehrin içinde bulunan metro ve tren rayları üzerine kurulan bu bahçe şehrin yükseltilmiş kotlu manzarası görevini üstlenmiştir. Caddeden 12 metre yükseklikte bulunan ve 6 hektar alanı içeren bu manzara da her türlü aktivite alanı kullanıcılara sunulmuştur. Bahçeyi gezerken hem keşfedebilir hem de rekreasyonel faaliyet alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Birçok oyun alanı ve yerli tarlalar ile kamusal alanlar kullanıcılara açılmıştır. Ziyaretçiler parkta gezerken kolonlar arasına yerleştirilmiş camlardan geçen trenleri görebilmektedir. Sirkülasyonu oldukça canlıdır. Canlılığı sağlamak amacıyla rampa, yürüyen merdiven ve asansörler kullanılmıştır. Bu tasarımda en önemli faktör bitkisel tasarımın güçlü olması ve estetik açıdan kullanıcılara hitap etmesidir. Bu güçlülüğü sağlamak amacıyla 160 tan fazla ağaç ve 85.000 bitki ve çalı grubu kullanılmıştır. Ayrıca 650 metre kadar dikilen sarmaşık türler de bitkisel tasarımı canlı ve zengin tutmaktadır. Bitki seçiminde çok çeşitli ve renkli bitkilerin yanı sıra işlevsellik ve gruplandırmaya gidilmiştir. Açık bir alan olduğu için gölge ağaçlarının kullanılması, yüksekliğinden dolayı da sarılıcı tırmanıcı bitkilerin kolonlara yerleşimi harika bir bitkisel tasarımı gözler önüne sermektedir.

  Parkın bir diğer güzel yanı ise sürdürebilir enerjiyi ve kaynakları kullanıyor oluşudur. LED’lerin aydınlatılması ve sulama için sürdürülebilir kaynaklardan yararlanılmıştır. Şehrin ortasında küçük bir botanik bahçesini andıran bu tasarım peyzaj mimarlığının güzel örneklerindendir.

  Kaynakça: https://www.designboom.com/architecture/jardins-de-la-rambla-de-sants-elevated-park-above-railway-lines-barcelona-11-23-2016/

  Kategori:
  Kısa Kısa

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya