Yenilikçi Doğal Ve Modern Bir Park

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Quzhou Luming Park

  Quzhou Luming Park doğal ve kültürel peyzajı estetikle buluşturan eko tasarım yönüyle örnek olacak nitelikte muhteşem bir şehir parkı örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Çin’in Zhejiang kentinde yer alan ve 32 hektarlık alana yayılan bu parkın tasarımcısı Turenscape. Parkta ilk olarak dikkati çeken şey doğal ekosistemin korunması ve tasarımın buna göre şekillenmiş olmasıdır. Park kırsal rekreasyonel alan niteliğindedir. Burası kent dokusuyla çevrelenmiş bir alanda odak noktası konumundadır. İnsanlara doğayla iç içe olup enerji artırma olanağı sağlar. Asıl amacın kent dokusunu kırarak ekosisteme uygun bir rekreasyonel alan tasarlamak olduğu hemen göze çarpmaktadır. Peyzajın doğal unsurlarına müdahale etmeden doğal ekosistem çatısı altında birçok çalışma yapılmıştır. Örneğin günümüzde doğal kaynaklarımızın tükenmesinden doğan sorunlara bu park tasarımında dikkat çekilmiş ve bunun için yağmur sularının sonradan tarlalarda kullanılmak üzere biriktirilmesi sağlanmıştır. Bu da geri dönüşüm için güzel bir örnektir. Ayrıca doğal drenaj sistemine hiçbir müdahalenin olmaması alanın doğal yapısının korunduğunu göstermektedir.

  Eskiden var olan peyzaj yaması üzerine hem modern hem de geleneksel çerçeveyi yansıtan tasarımlar uygulanmıştır. Terk edilen tarlaları yeniden canlandırmak amacıyla ay çiçekleriyle kaplama fikri estetik açıdan harika manzaralar ortaya çıkarmıştır. Alanda mevcut olan bitki habitatları korunmuş, yeni bitkisel tasarımlarda tercih edilen üretken bitkiler olmuştur. Bu tercihin amacı günlük hayatta da kullanımı olan bitkilerin üretimini yapmaktır. Bunun yanında mevsimlik bitkilerin de kullanılmış olması kullanıcılara her mevsim görebilecekleri renk cümbüşünü sunmaktadır.

  Köprü, koşu ve yürüme parkuru,  platform gibi elemanların kullanılması parkın dinamik bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin parkta kullanılan bir platformda her gün yoga eğitimi verilmektedir. Kullanıcıların dinlenip yemek yiyebilecekleri mekanlarda vardır. Bu mekan tasarımları yapılırken manzara açısı çok iyi ayarlanmıştır. Burada peyzaj çok iyi kullanılmıştır bu da kullanıcıların pozitif algı yönünü artırmaktadır. Kullanıcı istekleri göz ardı edilmeden her yaş grubu için tasarımlar yapılmıştır. Peyzajda yenilikçi aynı zamanda da ekosistemi ön planda tutan bu tasarım gelecek ve bugün için çok başarılı, kullanıcılara açık ve kaliteli bir örnektir.

  Kaynak : https://www.asla.org/2016awards/165382.html

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya