Yenilenebilir Enerjide Dünya Ortalamasını Geçtik..

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Türkiye, geçen yıl ürettiği elektriğin yaklaşık 3’te 1’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak bu alanda dünya ortalamasını geride bıraktı.

  Yenilenebilir Enerji Politika Ağı’nın yayınladığı “Yenilenebilirde Küresel Durum Raporu”na göre, 2013 yılında dünyada 23,5 trilyon kilovatsaat elektrik tüketildi. Bunun yüzde 22’si (5,1 trilyon kilovatsaat) yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı. Türkiye’de ise geçen yıl tüketilen 245 milyar kilovatsaatlik elektriğin yüzde 29’u (73 milyar kilovatsaat) yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretildi.

  Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payına bakıldığında, hidroelektrik santrallerin ilk sırada yer aldığı görüldü. Hidroelektrik santrallerini, rüzgar santralleri, ve jeotermal enerji santralleri izledi.

  Çin, ABD, Brezilya, Kanada ve Almanya gibi ülkeler yenilenebilir enerjide en yüksek kapasiteye sahip ilk beş ülke olarak sıralandı.

  Türkiye’de yenilenebilir enerji kurulu gücü 2013’te, bir önceki yıla göre 3,3 gigavat artışla 25 gigavat seviyesine çıktı. Dünya genelinde ise bu rakam 120 gigavatlık kapasite artışıyla 1560 gigavata ulaştı.

  Türkiye’den hidroelektrik ve jeotermal atağı 

  Rapora göre Türkiye, yenilenebilir enerjide gerçekleştirdiği kapasite artırım miktarıyla da dikkati çekti. Geçen yıl hidroelektrik santrallerinde 2,7 gigavat kapasite artırımı gerçekleştiren Türkiye, bu miktarla dünyada Çin’in ardından ikinci sırada yer aldı.

  Geçen yıl hidroelektrik enerjide kapasite artırım miktarı açısından Çin 29 gigavatla ilk sırada yer aldı. 2,7 gigavat kapasite artırımı gerçekleştiren Türkiye ikinci; 1,5 gigavatla Brezilya  üçüncü; 1,3 gigavatla Vietnam dördüncü, 0,8 gigavatla Hindistan beşinci oldu.

  Türkiye, ayrıca jeotermal enerjide de kurulu gücünü en fazla artıran ikinci ülke oldu.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya