Yeni Ofis Açan Mimarlara 10 Altın Tavsiye

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Çoğu proje bürosu ilk 3 yılında ciddi işler alamayabilir.En kötüsü de bunun motivasyon kırıklığına ve moral bozukluğuna yol açması.Oysa biraz gayret ve emekle beraber daha farklı şeyler olabilir.

  Ünlü Türk mimarlık ofislerinin ilk kurulma öykülerini okumak, ünlü mimarların ilk projelerinin öykülerini izlemek bu aşamada faydalı olacaktır.

  Yeni açılan mimarlık ofisleri için projelerin kapısını açan ve işlerin artmasını sağlayacak fikirleri aşağıda sıraladık.

  1. Yarışmalara katılın.Eninde sonunda en az bir tanesinden derece elde edeceksiniz.Bu derece sizin tanınırlığınızı oldukça etkileyecek ve yeni işler alarak potansiyelinizi göstermenizi sağlayacak.
  2. Bulunduğunuz şehirdeki çok iş yapan müteahhitlerle irtibatınızı koparmayın.Aranızı açmayın, onlara iyi davranın.Yapacakları yatırımlarda akıllarından sizden de bir etüd istemek olsun!
  3. Ofisinizi canlı ve dinamik dekora edin.İçeri giren kimseler en az bir proje bırakmadan gitmesin!
  4. STK’ları (sivil toplum kuruluşları) ile irtibatınızı koparmayın..
  5. Arkadaş çevrenizi geniş tutun ve sürekli birlikte olmaya çalışın.Mutlaka birgün işleri düşecek ve bunu yapan neden siz olmayasınız.
  6. Kendi reklamınızı sosyal medyadan ve arkadaş buluşmalarından eksik etmeyin.Tabi sıkıcı olmadan..
  7. Siyasi bağlantılar çok önemli..Özellikle de şu dönemde!
  8. Projenizin uygulama safhasında belirli aralıklarla mutlaka bulunmaya çalışın..Bu işverenin ilgisini çekeceği kadar yeni işlerinde davetçisi olabilir.
  9. Yapı denetim firmaları ve meslek odalarıyla dönüşümlü ziyaretlerde bulunun!
  10. Ünlü , popüler mimarlık yayınlarına ropörtajlar verin, görüşlerinizi ifade edin.
  Etiketler:
  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Yeni Ofis Açan Mimarlara 10 Altın Tavsiye

  • Para kısmına değinseydiniz eyi olurdu 🙂

   Misal müteahhit gelir,ücreti genellikle 3 parça halinde verir. ilk ödeme proje başlangıcı, ikinci ödeme biraz sıkıştırınca verir. 3. yani son ödeme genellikle olmaz. bu tür müteahhitleri sıkıştırınca da reklamımızı kötü yapıyor dışarıda. Bu tür durumlar için öneriniz var mı?

   aydın 11 Mart 2016 12:02

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir