Yeni Mezun Mimar Nasıl Kariyer Planı Yapmalı? – 2

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kariyer planıyla ilgili geçtiğimiz salı eğlenceli sayılabilecek bir yazı yayımlamıştık.Serinin ikinci yazısı olan bu içerikte mimarlık mesleğiyle ilgili farklı bir persfektif sunmak istedik.

  Henüz fakülte sıralarındayken bu tarz beyin fırtınalarına girmek istemez genelde mimarlar.Ancak mezun olduktan sonra durumun ehemmiyeti en üst düzeye çıkar.Sebebi ise artık kendisinden birşeyler bekleyen kişilerin sayısının oldukça artması diyebiliriz genel manada.

  Kendimden örnek verecek olursam sürekli olarak neresi daha fazla maaş veriyorsa o firmayı tercih ederek futbolcular gibi transfer oldum oradan oraya..Ancak kendi iş yerimi açtığımda bir de baktım teknik çizimden başka bir maharetim hadi 3 boyutu da ekleyelim yokmuş :).Yine iyi kazanmışz o paraları zamanında.İnsan maaşa odaklanınca öğrenebilitesi olsa da birşey kazanamıyor.Teknik çizim konusunda zaten teknik ressamlar ve inşaat teknikerleri var piyasada..

  Şimdi belki biraz sıkıcı gelecek ama kendi tecrubelerimden yola çıkarak bazı tavsiyelerde bulunacağım.

  Maaş gerçekten ikinci planınızda olsun.Önceliğiniz işin özünü kapmakta ve patronunuzun nasıl iş yönetiminde bulunduğunda olsun.

  Mimarlık programlarını öğrenip kendinizi sürekli geliştirmeye çalışın.

  Mimarlık yayınlarını takip edip son gelişmelerden bir haber olmayın.Kariyerinizin planlaması için bu saydıklarım çok önemli.Çünkü bunları tamamladığınız nispette kariyerinizin yükseleceğini garanti ederim.

  Kariyer ilanlarını inceleyin ve firmaların ne tür özellikler istediklerine bakın.

  Ünlü ve başarılı mimarların projelerini inceleyin.Sizce bu başarı tesadüf mü?.

   

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya