Yeni Lüleburgaz Otobüs Terminali

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimari Proje Yarışması’nda birinci seçilen Lüleburgaz Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali projesi Sıddık Güvendi, Tuna Han Koç, Barış Demir, Oya Eskin Güvendi’ye ait.

  Proje Lüleburgaz Belediyesi tarafından 2013 yılında açılan ulusal mimari proje yarışması ile başladı.2 ay boyunca fikir üretilmiş ve tasarım yapılmış. 2 ay sonra da proje teslim edilmiş. Yapılan oylama sonucunda proje, jüri kararıyla birinci seçilince uygulama süreci başlamış ve böylece 1200 m2 alan üzerine yapının inşaatı tamamlanmış oldu.

  Proje sahipleri ilk gününden itibaren tasarımın amaçlarının yarışma arazisinin üzerinde olan verileri iyi analiz edip, Lüleburgaz şehrine çağdaş mimari ölçütler ile bire bir örtüşen, hem işlevsel hem de sosyal bir şehirlerarası terminal karışımı kazandırmak olduğunu söylüyor.

  Ulaşımla alakalı yapıların bulundukları şehirde buluşma noktaları olduğunu söyleyen tasarımcılar, bu sebeple, fonksiyonelliğin yanında simgesel bir değer taşımasına özgün ve aynı zamanda akılda da kalıcı olması gerektiğini vurguluyorlar.

  Lüleburgaz Otobüs Terminali; bulunduğu şehir ile bütünleşen, hem o şehirdeki hem de bekleyen yolcuların sosyal ihtiyaçlarını ön planda tutan, o kent için simgesel bir değer olması amaçlanıp tasarlanmış.

  Öte yandan yapı konumlandığı nokta itibari ile kent yaşamının içine dâhil oluyor. Terminal binası şehir merkezinden yaklaşık on dakika yürüme mesafesinde. Ayrıca karşı taraftaki arazide açık pazar alanı ile alışveriş merkezi bulunuyor. Terminalin batı kısmında, restoran, kafeterya ile ticari alanlarla desteklenmiş ve böylece terminali kullanan insanların yanı sıra aynı kentte yaşayanların da vakit geçirebileceği alanlar bulunmakta.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya