Yeni Düzenlemeyle Mimarların Yüzde Kırkı İşsiz Kalabilir

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Torba yasa düzenlemesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan izinsiz yurtdışına çıkamayacak olan Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’ne (TMMOB), yabancı mimar ve mühendislerin Türkiye’de çalışmasının önünü açan tasarı ikinci darbeyi vurdu.

  Düzenlemenin denetimsizliğin önünü açacağını savunan TMMOB, “Bütün memurluklar dünyaya açılıyor. Türkiye i çin felaket olur. Çin’den, Hindistan’dan, Afganistan’dan diploması sahte mühendisler gelip çalışacak. Düzenleme mühendis ve mimarların yüzde 40 daha fazla işsiz kalması anlamına geliyor” tepkisini gösterdi.

  HERKESE KAPI AÇILIYOR

  Suriye’den gelen sığınmacılar başta olmak üzere yabancıların Türkiye’de çalışma şartlarını düzenleyen yasa tasarısı büyük tartışma yarattı. Düzenlemeyle şimdiye kadar yasalarla sadece Türk vatandaşlarınca yapılması öngörülen iş ve meslek alanları yabancılara açılıyor.

  Yabancı mimar ve mühendisler de “istisnai” haklarla Türkiye’de iş kurabilecek, ücretli çalışan olabilecek. Tasarıya sert tepki gösteren TMMOB BaşkanıMehmet Soğancı, “Düzenleme yasalaşırsa mühendis kimlikleri belli olmayan kişiler elini kolunu sallayarak Türkiye’de çalışmaya başlayacak. Şimdi okuluna, niteliğine, ülkesine bakmadan herkese kapı açıyorlar” dedi. Denetimin ortadan kalkacağını savunan Soğancı, şöyle konuştu:

  “Bu düzenleme çok pervasızca hazırlanmış. Dışardan gelenlerin çalışması denetim mekanizmasını ortadan kaldırıyor. Bunlar kaçak mı, sahte mi, mesleki ehliyete sahip mi, kim tespit edecek? Artık bu düzenlemelere çok şüpheyle yaklaşmaya başladık. Mimar ve mühendislerin çoğu üçüncü dünya ülkelerinden gelecek. Başvuru yapanların birçoğunun eğitim düzeyi bizimkilerden çok düşük kalıyor. Türkiye’de nitelikli mühendisler, mimarlar işsiz kalırken bunu yapmanın hiçbir anlamı yok. Dışarıdan gelen çalışan ‘yurtiçindeki meslek erbabıyla eşit düzeyde midir’ diye bir test düzeyinin olması lazım, bunu ortadan kaldırmanın anlamı yok. Dışarıdan gelenlerin bilgisinin ölçüleceği bir skala yeri olmazsa olmazdır. Yabancılarla ilgili yeni düzenlemeyi dilerim ki komisyondan geri çekerler. Bu kadar pervasızca bir yasa tasarısı gündeme getirilemez. Bir örgütün yasasını iptal ediyorsun haberimiz olmuyor.”

  TMMOB Hukuk Danışmanı Nurten Çağlar Yakış ise bütün memurlukların dünyaya açılacağını belirterek, şu görüşleri dile getirdi: “Bu kadar denetimsiz hizmet sunumu ülke i çin felaket olur. Dünyadaki 200 küresel şirket dünya mühendislik hizmetinin sağlayıcısıdır. Bu 200 şirket 2009’da dünyadaki işlerin 74’üne hakim oldu. Bu yasa seçime giderken üçüncü dünya ülkelerinde mühendis, mimar ne olduğu belli olmayan insanlara kıyak olacak. İçeride nasıl kömür dağıtılıyorsa dışarıda da hizmet alanları dağıtılacak. Tasarı bu haliyle geçerse ülkede işsizlik artacak, mühendislik ve mimarlerın yüzde 40’ı işsiz kalacak. Her yıl 30 bin mimar, mühendis mezun veriyoruz. Bu mezunlar artık hiç iş bulamayacaklar. Çin’den, Hindistan’dan, Afganistan’dan ve Ortadoğu’dan düşük ücretle çalışmanın önü açılacak. Resmi yollardan girenler i çin TMMOB inceleme yaparak olumlu görüş veriyordu. Şimdi o olumlu görüş de kaldırılmış. Düzenleme ‘bakanlık izin verir sen de bunu üye yap’ diyor. Mesleki yeterliliği ölçen bir kurum yok. Mühendis ve mimar olup olmadığını bilmediğiniz kişilere kapı açıyorsunuz. Türkiye’deki mühendisler İran’a, Suudi Arabistan’a Türk Cumhuriyetlerine gittiğinde iş yapamıyor. Ama siz işsizlik bu kadar çokken bunları gözardı edip yabancılara ‘gel’ diyorsunuz. Mesleki erozyon yaşanır, denetim ortadan kalkar. Türkiye büyük bir deprem ülkesi ama bu riski bile yabancıya teslim ediyorsun. TMMOB’un hiçbir anlamı kalmıyor ‘kapat kapıyı git’ deniliyor. Hükümet bu kurumlara ihtiyaç olmadığını söylüyor. Bu sadece TMMOB’un değil tüm kamu kaynaklarının dışarı aktarılmasıdır. Niteliksiz hizmetin önünü açar.”

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya