Yatay Mimari Yapılar!

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Torre Agbar

  “Yatay şehirleri noktasal bir biçimde bölen, çan kuleleri ya da asabi ince dikey yükselmelerden biri değil. Bunun yerine, toprağı delen akan bir kütledir. hesaplanan sabit basınç altında bulunan bir gayzerdir.
  Bu inşaatın yüzeyi, suyu anımsatıyor; yumuşak ve sürekli ama aynı anda geçirgen ve renkli derinlikte, parlak, ince farkıyla, kendini ortaya koyar. Bu mimarı, dünyaya sahiptir ama taşın ağırlığına ait değil. Montserrat kıyılarından esen değişik bir rüzgârının getirdiği eski bir Katalan saplantısının uzaklardan duyulan yankısını oluşturur.
  Cisim ve ışıktaki belirsizlikle; Placa de Las Glorieas’ta başlayan yeni diyagonal Agbar kulesini kusursuzca gösteriyor, gündüz ve gecenin uzaktan yansıması olarak da, Barcelona’nın gökyüzünü titretiyor olarak tanımlanır.
  Bu tekil nesne uluslararası kent için yeni bir biçim oluşturur.”
  Jean Nouvel

  Bu yeni kule, Belediyenin Su şirketi, Aguas de Barcelona (Agbar)’a ev sahipliği yapıyor.

  Güçlendirilen beton yapısı, cam kafeslerin arkasında bulunan 25 farklı renkteki aliminyum panel cepheleri bulunur, cam ve çelik bir kubbeyle taçlandırılıypr.

  Binada bulunan 4.400 adet pencere ve 56.619 saydam ve yarısaydam cam levha kullanılır. Doğrudan gelen güneş ışığını kırma yardımıyla kafesler, değişik açılardan eğilir.

  31 katlı ve eliptik planı içeren binada, içte kolon bulunmuyor. Perimetrik yapısı ve hizmet ve yangın merdivenini içerisinde merkezi beton çekirdek, binanın en önemli elemanlarından oluşur. Dış duvarların içerisinden 6 asansör boşluğu yukarı doğru çıkıyor.

  Geceleri kuleyi aydınlatmak amacıyla binanın cephesine 4,500 sarı, mavi, pembe ve kırmızı ışık yerleştirilir.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya