Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

4 sene önce yazıldı. Yazar:

Geçirdiğimiz günün ardından kendimizi rahatlatabileceğimiz bir yer olması gerektiği için evimizi seviyor olmamız oldukça önem arz etmektedir. Evimizi sevebilmemiz için de doğru bir dekorasyon yani düzen olması gerekiyor. Huzur bulacağımız vakit geçirmekten zevk alacağımız bir ev bizi her zaman mutlu edecektir. Peki iş ve okul hayatı sebebiyle günün yalnızca karanlık saatlerini geçirebildiğimiz evimizden nasıl bir aydınlık ferahlık elde edebiliriz? Peki ya hayatımızın en önemli gereksinimi olan uykuyu karşıladığımız yatak odası aydınlatması nasıl olmalı?

Öncelikle ideal aydınlatmanın hangi renk olduğuna karar veremiyorsanız dahi evinizin her yerinde aynı renk aydınlatmayı seçmenin önemli olduğunu unutmayın. Aksi halde odalar arası geçişte zaten gün boyu yorulan gözleriniz daha da yorulacaktır. Aynı zamanda gözlerinizin ve beyninizin algılamada herhangi bir sıkıntıya düşmemesi için gün ışığına yakın renkler tercih etmenizi öneririz. Sonuçta hepimiz güneşin ışığını gün boyu alıyoruz. Vücudumuza ruhsal olarak keskin geçişler yaptırmamak adına doğaya yakın bir denge tutturmamız şart.

Bu dengeyi sağlamamız gereken en önemli noktalardan biri de yatak odası aydınlatması. Her ne kadar uyku halinde herhangi bir aydınlatma kullanılmasa da biz yine gün ışığına yakın renkleri tercih etmeniz gerektiğini vurguluyoruz. Dizi ve filmlerde alışılmışın dışına çıkmayan yatak odası komidin üzerine kullanılan aydınlatma kitap okumak için ideal gibi gözükse de aslında ideal yerde değil. Kitap okumak için göz hizasında ve arkadan gelen ışıklandırmalar kullanılmalıdır. Bunu nişler arasında kullanılmış spotlarla sağlayabilirsiniz. Yatak odanıza egzotik bir hava katacaktır. Kullanımı kolay, yattığımız yerden kontrol edebileceğimiz ve göze hitap eden baş ucu abajurlarınızla spotları destekleyebilirsiniz. Çünkü hiçbir zaman odamızda tek bir ışık kaynağı bize yeterli olmayacaktır. Yüksek voltajlar da lambalar tercih etmeden doğru planlama ile ışık kaynaklarınızdan beklediğiniz verimin fazlasını alacaksınız. Yatak odanızın tepe lambası seçimlerinde de sarkıt ve çoklu ampul içeren avizeleri tercih etmemenizi öneririz. Loş ışık bizler için her zaman dinlendirici ve uyku çağrıştırıcı olacaktır. Yani ışığın parlaklığını ayarlayabileceğiniz anahtarlıklar kullanmanız bu noktada önem taşıyor. Böylelikle yatak odanız için ideal parlaklığa ulaşabileceksiniz. Tasarruflu ampuller kullanarak da bütçenizi desteklemeyi unutmayın.

Kategori:
Aydınlatma · Dekorasyon

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mimari Medya