Yaşar Üniversitesi’nden Yaşlılara Özel Tasarım

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yaşar Üniversitesi öğrencileri, huzur evinde yaşlılarla konuşup onların hayatlarını kolaylaştıracak tasarımlar için kolları sıvadı.

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2014 rakamlarına göre, 6 milyon 192 bin 962 şahıs ile nüfusumuzun % 8’ini 65 ve daha yukarı yaş grubundaki yaşlılar oluşturuyor.
  Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Dünya İç Mimarlar Günü için “Her yaş(lı) için tasarım” temasıyla yaşlılar için tasarım geliştirdi.

  Narlıdere Huzurevi İhtiyar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile gercekleşen işbirliği çerçevesinde, yaşlılarla vakit geçirip ihtiyaçlarını, eksiklerini ve isteklerini belirleyen öğrenciler; onlar için kaza riskleri azaltılmış yeni yaşam alanları, beraber oynayabilecekleri oyunlar, huzur evinde 20 kişilik günlük bakım merkezi olarak tertip edilecek alanı tasarladı.
  YAŞLILARIN 3’TE BİRİ DÜŞÜYOR
  Birleşmiş Milletler’in tanımına göre, bir ülkedeki yaşlı nüfusun yekün nüfus içindeki oranının % 8 ile % 10 arasında olması, o memleket nüfusunun “yaşlı”, % 10’un üzerinde olması ise “ çok fazla yaşlı” olduğu manasına geliyor. Nüfus projeksiyonlarına göre, 1985 senesinde % 4,2 olan Türkiye’nin yaşlı nüfus oranının, 2023 senesinde % 10,2’ye yükseleceği ve “ çok fazla yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağı tahmin ediliyor. Dünya nüfusunun 8,3’ünü yaşlı nüfus oluşturuyor. En yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ilk üç memleket sırasıyla % 29,5 ile Monako, % 25,8 ile Japonya ve % 21,1 ile Almanya, Türkiye ise 228 memleket arasında 94. sırada bulunuyor . Ayrıca, birden fazla yaşlı yaşadığı hane ya da çevre, mobilyalar “yaşlılara uygun” tasarlanmadığı için zorluklar yaşıyor. Türk Geriatri Vakfı verilerine göre, yaşlılarda, düşmeler kazaya bağlı ölümlerin üçte ikisini oluşturuyor. Evde yaşamını sürdüren yaşlıların yaklaşık olarak üçte biri her sene en az bir defa düşerken düşmelerin % 40’ı hafif berelenme ve sıyrıkla atlatılıyor, % 13 kadarında kafa travması, yumuşak doku hasarları, % 5-10’unda da kırık oluşmakta . Yaşlıların yaşamına uygun olmayan tasarım ve çevresel faktörler, düşmelerde % 50 gibi bir oranda etken olarak gösteriliyor.
  HER YAŞLI İÇİN TASARIM
  Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri, bu rakamlardan yola çıkarak, bu yılki teması “Herkes için tasarım” olan Dünya İç Mimarlar Günü’nde, Narlıdere Huzurevi İhtiyar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ile işbirliği yaparak yaşlıların daha emniyetli , uygun ve rahat ortamlarda hayatlarını sürdürebilmeleri için “Her yaşlı için tasarım” etkinliği düzenledi. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Başkanı Yrd. Doç.Dr. Zeynep Tuna Ultav, “Sosyal duyarlılıklı ve insan odaklı, engelli, yaşlı, genç herkes için tasarımı amaçlıyoruz. Daha yaşanabilir bir dünyada, bir vatandaşın kalitesi, yaşlılara, engellilere ve çocuklara verdiği değerle ölçülüyor. Mayıs ayının nihayet haftası Dünya İç Mimarlar Günü. Biz de bu sene teması ‘Herkes İçin Tasarım’ olan bu günde yaşlılar için tasarım konusunu ele almak istedik. Yalnızca Yaşlılar Günü’nde kutlayarak değil, tasarım anlamında da onları düşündüğümüzü gösterip katkı sağlamamız gerekmekde olduğunu düşünüyoruz” diye belirtti .

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Mimari Medya