Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler Listesi Belli Oldu

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dünya genelinde 5 binden fazla kenti yaşam kalitesi standartlarına göre kıyaslayıp her yıl ‘Yaşam Kalitesi En Yüksek Şehirler’ listesi oluşturan numbeo internet sitesinin geçtiğimiz yılki listesine 48’inci sıradan giren Bursa, bu yıl listede 37’inci sıraya yükseldi. Bursa, Türkiye’den ilk 50’ye giren tek şehir oldu.İzmir 62’inci, Ankara 95’inci ve İstanbul ise 102’inci sırada yer aldı.

  Tarihi ve kültürel miras alanında yapılan yatırımlarla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı yeni stadyum hem Avrupa’nın en prestijli mimarlık ödülünü almış hem de dünyanın heyecan verici 10 stadyumu arasında gösterilmişti. Bunun yanında İznik Gölü içinde bulunan Batık Bazilika, dünya genelinde 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasında gösterilirken, Bursa ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından ‘2017 Avrupa Yeşil Başkenti‘ unvanına adayşehirler kentler arasında gösterildi.

  Aynı web sitesinin geçtiğimiz yıl yaptığı çalışmada yüksek yaşam kalitesi ile 91’inci sırada olan İzmir bu yıl 62’inci sıraya, geçen yıl 97’nci sıradaki Ankara bu yıl 95’inci sıraya, 106’ncı sıradaki İstanbul da 102’inci sıraya yükseldi. Sitenin verilerine göre, dünyada yaşam kalitesi en yüksek 50 şehir arasına Türkiye’den giren tek şehir Bursa oldu. Bursa, bu endeksin alt kategorilerinden olan konuta erişim kriterinde dünyada 12’nci sırada yer aldı. Sağlık hizmetlerine erişimde İzmir dünyada ikinci sırada yer alırken, Bursa 13, İstanbul 50 ve Ankara da 74’üncü sıraya yerleşti.

  Listenin tamamını görmek için burayı tıklayabilirsiniz.

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya