Çevreci Bir Park Örneği

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Kentlere uygulanan baskı neticesinde ortaya çıkan yapay detaylar ve bastırılmış doğal yaşamın azlığı kentlerde yaşayanların en çok rahatsız olduğu konudur. Zaman içerisinde azalan yeşil alanların yerini daha griye yani betonlaşmaya bırakması dikkat çeken detayların başında gelmektedir.

  Her birey yaşadığı ortamın doğal yapısının bozulmasından ve kentlerin içinde bulunduğu gürültülü havadan, gün geçtikçe tahrip edilen yapısından uzaklaşmak adına yeni alternatifler aramaktadır. Bu alternatiflerin başında yeşil alanlar veya yeşil alanlarla oluşturulmuş mekanlar gelmektedir. Kullanıcıların bu konuda en büyük beklentisi modern yaşamdan uzaklaşmadan doğal hayatı da içine alan harmanlanmış bir tasarımdır. Günümüzde  teknolojiyi ve teknolojik gelişmeleri göz ardı etmek imkansızdır. Bu nedenle tasarımcılar yeni bir olgu olarak daha çok sürdürülebilir kaynaklı tasarımlara yönelmektedirler. Bu hem doğal habitatı korumak, peyzajın bozulmasının önüne geçmek hem de geri dönüşüm seçeneğini uygulamak amacıyla çok önemlidir.

  Çevreci Tasarım

  ABD Philadelphia’ da projesi tamamlanan Navy Yards Central Green tam da yukarıda anlatıldığı gibi incelik ve özenle tasarlanan sürdürülebilir nitelikli bir tasarım örneğidir.5 dönümlük bir alanı kaplayan bu park yeşil kentsel tasarımı ve çağdaş mimariyi bir arada sunar. Kentsel doğal yapısıyla birlikte aktif, yeşil, sürdürülebilir ve sosyalliği bir arada bulunduran teknolojik bir yeşil alan niteliği sergilemektedir. Alanı çevreleyen bir aks vardır ve bu aksı takip eden elemanlarla oluşturulmuş mekanlar alanın aktif kullanılmasını sağlamaktadır. Bu aks çevresinde bulunan her bir dairenin farklı bir işlevi bulunmaktadır. Tasarımda kullanılan malzemeler birbirleriyle uyumludur ve çeşitli motiflere, renklere yer verilmiştir. Alanda bulunan tek bina bir açık hava amfi tiyatro olarak tasarlanmıştır. Amfi tiyatro kullanıcıların yoğunlukları ve mekânın kullanımı açısından çok mantıklı bir seçim olmuştur. Oyun alanları, çim alanlar, dinlenme alanları, fitness ve hamak sahaları kullanıcılara sunulan aktif mekânlardır. Alandaki bitkisel tasarımda toplam 304 ağaç, 10,025 çalı, 42 çeşit toprak örtüsü ve 13.600 adet ampul kullanılmıştır. Bitkisel açıdan çok zengin ve canlı, estetik yönüyle cezbedici oldukça başarılı bir yeşil görüntü elde edilmiştir. Çevreci ve sürdürülebilirlik yönüyle örnek teşkil eden bir tasarım niteliğindedir.

  Kaynakça: https://land8.com/the-navy-yard-central-green-shows-us-how-to-achieve-healthier-happier-and-more-in

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya