Yamuk Mimare Tasarlamak!

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimar Sinan Efsaneleri halk arasında çok meşhurdur..Hergün kimi doğru kimi yanlış binlerce olay anlatılır durur..Bir çok anlatılan doğru olmasa da aşağıdaki kıssa bir çok kaynakta geçmektedir ve en sahih olaylardan birisidir..

  Mimar Sinan Selimiye camiinin minaresini itina ile inci gibi yapmış ve sonlandırmak üzeredir.
  Akşam olmuş herkes paydos edecek, biri minarenin önünde durmuş hareketsiz minareye bakarmış..Bunu fark eden Mimar Sinan adamın yanına yaklaşıp sormuş.Sen böyle saatlerdir nereye bakıyorsun be adam, der ve adamın sarhoş olduğunu anlar.Sarhoş adam keskin ve net sesle, ”bu minare yamuk olmuş” der.Çalışanlar gülmek istese de Sinan’ın yanında ses edememişler. Mimar Sinan büyük olduğu kadar aynı zamanda akıllı bir insandı..Adamlarına hemen büyük bir halat bulup minareye sıkıca bağlamalarını söyler.
  Halat bağlanır bir ucu sarhoş adamın eline verir ve der ki . ”Çek bakalım halatın ucundan da düzelsin” der sarhoş adam asılır asılır bir ara yorulur, halatın ucunu bırakır.Sinan adamın yanına gider der ki ; ”bak bakalım minare düzelmiş mi?” der.Sarhoş bakar bakar, ha şimdi düz gözüktü der ve gider..
  Mimar Sinan’ın yanındaki insanlar bu sarhoş insanla bu kadar neye uğraştın biz olsak kovardık derler.Sinan bakın, ben bunu kovsaydım, gittiği her yerde minarenin eğriliğini anlatıp fitne üretecek dedikodu bitmeyecekti. 
  Şimdi bu meyhaneye gidecek Selimiye’nin minaresi eğriydi, ben gördüm, halatla düzelttim diye anlatacak anlattıkça da dinleyenler ona gülecek bu laf meyhanede kalacak bu konuda kapanacak..

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Yamuk Mimare Tasarlamak!

  • tebrikler harika paylaşımlara devam ediyorsunuz..türkiyenin tartışmasız en başarılı ve en samimi mimarlık blogu mimarimedya sanırım..hergün olmasada iki günde bir mutlaka ziyaret ediyorum..

   erhan yakut 30 Mart 2013 20:48
  • ben teşekkür ederim..özellikle samimi ve içten bulduğunuz için..gerçekten amacımda buydu siteyi kurarken..mimarlık mesleğinin değinilmeyen yönlerinden ve sıkıntılarından kahırlarından ve iç geçirmelerinden dem vurarak yurtdışından sektörel haberleri yorumlayıp muhteşem sadık bir takipçi kitlesine yayın yapıyoruz..kısa sürede aylık 4000 ziyaretçiye ulaştık.bu durum doğal olarak çok kıskanıldı tabi , hack saldırısına maruz kaldık ve sitemiz 2 gün zarar gördü..sonrasında telafi ettik ama baya sıkıntılar çektik..dimdik ayaktayız şuan şükürler olsun..herkesi seviyoruz çalışmalara ve bloglamaya devam edeceğiz!

   Murat ERÇELEBİ 30 Mart 2013 20:51

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya