Vajinaya Benziyor Denilen Zaha Hadid Projesinin Akibeti Ne Olacak?

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Katar’ın 2022 Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında inşa edileceğini açıkladığı El Vakrah Stadyumu’nun tasarımı kamuoyunda tartışma yarattı.Mimaride subliminal tehlike adında bir yazı yayımlamıştım bir kaç ay önce hatırlayanlarınız vardır mutlaka.Bir de mimari görselleştirmelerdeki ”kadın ve sex” faktörünü anlattığım ve kötü amaçlara hitap eden kullanım şekillerinden de bu yazıda bahsetmiştim.

  AECOM Technology Corporation tarafından dün bir animasyon videosuyla tanıtılan stadyumun tasarımı vajinaya benzetildi.

  Ancak AECOM yetkilileri, 45 bin seyirci kapasiteli stadyumu tasarlarken Katarlıların eski çağlarda inci avcılığında kullandığı “dhou” adı verilen teknelerden esinlenildiğini ifade etti.

  Katar’daki Dünya Kupası hazırlıklarıyla ilgili ilk tartışma bu değil. Eylül ayında İngiliz Guardian gazetesi göçmen işçilerin altyapı inşaatlarında köle gibi çalıştırıldığını yazmıştı. Katar’da 4 Haziran ile 8 Ağustos tarihleri arasında en az 44 Nepalli işçinin hayatını kaybettiği, bu işçilerden yarısı kalp krizi, kalp yetmezliği ve iş kazası sonucu öldüğü öne sürülmüştü.İşte tartışma yaratan o stadyum projesinin videosu :

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Vajinaya Benziyor Denilen Zaha Hadid Projesinin Akibeti Ne Olacak?

  • Yani adamlar nelere takıyor gerçekten çok ilginç..Benim en çok kızdığım şey ise özellikle haber sitelerimizdeki ”vajina” vurgusunun bağırta bağırta öne çıkarılmasıydı..Neyseki mimarimedya.com öyle yapmamış..Odağı değiştirerek sunmuşsunuz.Ciddi anlamda orjinal içerikler var tebrikler..keşke daha önce keşfetseydim..

   Aylin Korkmaz 29 Kasım 2013 20:28

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir