Uzay ve Peyzaj Sistematiği

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Bir mekan için önemli olan tasarımın yarattığı etkidir. Estetik ve fonksiyonellik açısından bakıldığında tasarımı oluştururken belirlenen bu kriterler iyi bir organizasyon sağlanması konusunda destek olacak öğeler barındırmalıdır. Geçmişe bakıldığında birçok uygarlık veya devlet, bahçe mekan tasarımında farklı öğelerden yararlanmıştır. Günümüzde de devam eden bu gelenek tasarlanan bahçenin özelliklerine göre farklılık göstererek çevresel uyum ve teknolojik gelişmeler veya yeniliklere göre şekil almaktadır. Farklı tasarımlar ve bitkisel öğelerle ziyaretçilerin her zaman dikkatini çeken mekanlar tasarlamak ve bunu günümüze uyarlamak için yapılan projelerde önemli olan geleceğe yönlendirmedir.

  Gelişen teknoloji ve uzay çağının yansıttığı etki bizlerin uzay ve bilime olan ilgisini arttırmış, peyzaj tasarımlarında da bu etkilerin görülmesi olağan hale gelmiştir. Ünlü bir peyzaj mimarı olan Charles Jencks’in Güneybatı İskoçya’nın Dumfries yakınlarında tasarlayarak hayata geçirdiği heykel bahçesi tasarımcının tamamen hayalini yansıttığı akılcı ve gerçeküstü öğelerin birleşiminin başarılı şekilde aktarıldığı farklı bir bahçe örneğidir. Otuz dönümlük  alan içinde tasarlanan bu bahçede birçok farklı tema ve kompozisyonu birarada bulmak mümkündür.Her bahçenin kendine özgü anlattığı bir konu ve tasarımı vardır. Tasarımda formal ve informal şekillerin kullanım bütünlüğü ilk göze çarpan detaylar arasındadır. Simetriyi uzay,evren gibi konularla ilgi çekici hale getiren Jencks aynı zamanda topraktan yaptığı heykellerle mekan organizasyonunun güçlenmesini sağlamıştır. Yapılan her tasarım öğesinin bir hikayesi vardır.Örneğin su çağlayanının basamakları evrenin hikayesini anlatmak için tasarlanmıştır. Bahçede tasarımı güçlendirmek ve insanlar üzerinde pozitif etki sağlamak amacıyla su öğesinden yararlanılmış ve birçok yapay göl tasarımı hayata geçirilmiştir. Bununla birlikte kullanılan köprüler ve akslar bahçe sirkülasyonunu birbirine bağlamaktadır.

  Bitkisel tasarımda çok az bitkiden yararlanılmıştır. Doğal bitki örtüsünü baz alarak yapılan bitkisel tasarımda uzun boylu ağaçlar ve yeşil dokunun etkisi göze çarpmaktadır. Tasarımda bitkilerinde rol oynadığı bahçede geometrik olarak belirlenen şekiller doğayla evrenin birleşimini ortaya koymaktadır.Boyutsal farklılıkların ve sanatın estetik yönünün çok başarılı bir şekilde uygulandığı bu bahçe farklı havası ve içinde barındırdığı öğelerle peyzajın bilim ve matematikle harmanlandığı kozmik bir bahçedir.

  Kaynakça: https://aasarchitecture.com/2012/07/the-garden-of-cosmic-speculation-by-charles-jencks.html/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya