Üsküdar Meydanı Düzenleme Projesi Tartışmaları Başladı

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İstanbul Üsküdar’da müze denetimi dışında yapılacak olması tartışmalara yol açan ve önümüzdeki aylarda başlaması planlanan meydan düzenleme projesi,  bu defa da Mimar Sinan’ın Osmanlı ruhunu yansıtan Mihrimah Sultan Camii silüetini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle tartışmalara yol açtı.

  Tarihi Mihrimah Sultan Camii önüne yapılacak olan ve ayrıntıları henüz açıklanmayan camekan yapıya Mimar Sinan’ın eserine gölge düşürdüğü gerekçesiyle tartışmalar başladı.

  123123

  Başkan Hilmi Türkmen’in kendi internet sitesinden paylaştığı proje görselinde Üsküdar Meydanı böyle görülüyor.

  Mihrimah Sultan Camii Hakkında..

  Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan için 1548 yılında Mimar Sinan tarafından yapıldı. Cami, Sinan’ın, Mihrimah Sultan’a duyduğu gizli aşkın simgesi olarak yorumlanıyor.

  Sultanın ay ve güneş anlamına gelen ismine ithafen, nisan ve mayıs aylarında Bayezid yangın kulesinden veya o bölgedeki yüksek bir noktadan camiye doğru bakıldığında iki minare arasından sabah güneşin doğuşu ve gün batımında ise ayın doğuşu izlenebiliyor.

  Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Edirnekapı’daki cami de sultanın adını taşıyor. Rivayete göre Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan 21 Mart’ta Edirnekapı’daki caminin tek minaresinin ardından güneş batarken Üsküdar’daki caminin arkasından ay doğuyor.

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Üsküdar Meydanı Düzenleme Projesi Tartışmaları Başladı

  • Ezgi hanim dokmus dokusturmua gene 🙂

   Pnar 28 Ocak 2016 23:27
  • yeniliklere açık olmak lazım…

   Aziz Günal 29 Ocak 2016 06:09

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya