Ünlü Türk Mimarlık Firması’ndan ABD’ye Proje

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  ABD’de gelenek haline gelen kütüphane yaptırma kültürü 31.Başkan Herbert Hoover(1929-1933)’den bu yana devam etmekte olan bir etkinlik.Bugüne kadar tam 13 başkan için Başkanlık Kütüphane-Müze yapıları bulunmakta.

  44. Amerikan Başkanı Barack Obama için yapılacak olan kütüphane projesi için de ön hazırlıklar başladı.Türkiye’en katılan tek mimarlık firması olan Erdem Mimarlar ekibinin projesi de final seçkisine kaldı.

  Erdem Mimarlar Kurucu Ortağı Mimar Sunay Erdem konuyla ilgili tasarım fikirlerini aşağıdaki gibi açıklıyor..

  Mimar Sunay ERDEM

  Kütüphane Chicago Nehri kenarında yer alması planlanıyor. Bizim öneride ana fikir “Yükseliş”, yani Amerikan halkının Başkan Obama döneminde yükselişini simgelemekte. Bina formu da başkanın sembolik baş harfini taşımaktadır”diye belirtti. Günay Erdem de projede yükseliş ile birlikte bir çok anlam taşıdığını vurgulayarak, sözlerini : “Kütüphane’de dairesel formun buluşmayı, toplanmayı, yani Amerikan halkının Başkan Obama’nın etrafında toplanmayı simgeliyor. Formun yükselişi ise Amerika’nın yükselişi. Kütüphanenin yükseldiği noktada oluşan platform ise Amerika’nın Özgür ifade platformu olacaktır. Bütün bunların yanında kütüphane, alandan geçen demiryolunun geçişini de koruyarak, tıpkı Başkan Obama döneminde bütün Amerikalıları koruma altında aldığı gibi simgelemektedir.

  Erdem Mimarlar’dan kısaca bahsedecek olursak , Sunay Erdem ve Günay Erdem kardeşlerin geçen sene birinci oldukları Napolyon’un tarihi La Spezia Limanı kentsel dönüşüm projesinden sonra İngiltere’nin Wimbledon Turnuvasının yapıldığı kasabanın kentsel dönüşüm yarışmasında da finale kalmışlardı. Erdem Mimarlar, Türkiye’nin yurt dışında en çok tanınan mimarlık ofislerinden birisi olan Erdem Mimarlar, dünya genelinde 40’tan fazla ülkede önemli projelere imza atmış, 50’ye yakın ödülü bulunmakta.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya