Ünlü Mimarın Anısına Çok Özel Bir Renault

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Renault, Fransız mimar Le Corbusier’nin ölümünün 50. yılına özel bir konsept tasarladı. Tasarımcıların tamamen özgür bırakıldığı çalışmayla, ortaya “mimari şaheser” sayılabilecek bir otomobil çıktı. Nitekim “Coupe Corbusier” adı verilen otomobil, Renault’nun mevcut modellerinin hiçbiriyle en ufak bir benzerlik taşımıyor. Renault logosu bile yok!

  Tasarımcıların, “Fransız kültürüne ait objeler” ve 1930’ların otomobillerinden ilham aldığı söylenen otomobil, söylendiğine göre “basitlik, estetik görünüm, geometrik zarafet, ışık hakimiyeti” gibi bir dolu anlam ve detayı üzerinde barındırıyor. Yani tam da Corbusier’nin prensipleri gibi.
  Asıl adı Charles-Edouard Jeanneret olan Le Corbusier, modern mimarlık akımının önde gelen isimlerinden ve “dünyanın çehresini değiştiren adam” diye anılıyor. Corbusier, aynı zamanda ressam, heykeltıraş, endüstriyel tasarımcı ve şehir plancısıydı.
  Türkiye’den de etkilenen, Mimar Sinan hayranı Corbusier, Atatürk tarafından da İstanbul’un imarı çalışmaları için davet edilmiş.
  renault-corbusier-1renault-corbusier-3
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya