Ünlü Alman Mimar’dan Türkiye İçin Yapılaşma Önerileri

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ankara Marka Festivali için Başkent’e gelen ünlü Alman Mimar Prof. Stephan Braunfels, kent mimarisini inceledi.Başkent’teki Cumhuriyet dönemi yapılarının korunması gerektiğini vurgulayan Braunfels, “Saraçoğlu Mahallesi’ndeki Türk geleneğini yansıtan mimari özellikler, yeni yapılacak projelere örnek olmalı” dedi.

  Berlin’deki Alman Parlamento Binası başta olmak üzere farklı ülkelerdeki çok sayıda yapıda imzası bulunan Braunfels, Ankara’nın kalbi Kızılay’a çıktı.  Braunfels, vatandaşı Hermann Jansen’ın 1928’de projelendirdiği planda ‘kent meydanı’ olarak tasarlanan Güvenpark ile Paul Bonatz’ın 1945’te projelendirdiği Saraçoğlu Mahallesi’ni gezdi.

  “İlk defa geldiğim Ankara’nın bu kadar büyük ve modern bir şehir olmasına şaşırdım. Nüfusuyla Berlin’in iki katı. Avrupa’ya göre modern bir yapılaşma var. Alman mimar olduğum ya da yapıları Alman mimarlar yaptığı için demiyorum ama kent planlaması iyi olduğu için şimdi bile İstanbul’a kıyasla trafik çok daha hızlı akıyor. Ayrıca Cumhuriyet’in ilk yıllarında tasarlanan ‘yeşil şehir’ planı kendisini koruyor.

  Atatürk’ün ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez’ sözü çok önemli. Saraçoğlu Mahallesi’ndeki Türk geleneğini yansıtan mimari özellikler, yeni yapılacak kentsel dönüşüm ve konut projelerine örnek olmalı. Türk mimarisinde açık yapılar var. Onun için yan yana bloklardan ziyade özündeki açık konut mimarisine uygun projeler yapılmalı. Manzarayı kapatmamak kaydı ile geniş yeşil alanlara sahip yüksek binalar dikilebilir.”

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya