Ülkemizden Kaçırılan Tarihi Eser İçin Hukuki Süreç Devam Ediyor..

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Radikal’den Ömer Erbil’in haberine göre, Halen İsviçre’de mahkemesi devam eden lahit için Kültür ve Turizm Bakanlığı hukuki mücadeleyi sürdürüyor.

  Cenevre Gümrüğü’nde arkeoloji meraklısı bir görevli tarafından fark edilerek alıkonulan lahit İsviçre Phoenix Sanat Galerisi üzerine kayıtlı. İsviçre makamlarının yürüttüğü soruşturma neticesinde lahde el konuldu. Türkiye olaydan haberdar olunca bir ekibi İsviçre’ye gönderdi. Lahidin Antalya Perge’den kaçırılmış olduğuna karar verilerek İsviçre’de dava açıldı. Dava devam ediyor.

  Perge Antik Kenti sınırları içindeki nekrapol (mezarlık) alanı uzun yıllar özel mülktü. Nekrapol alanı sınırları geçen yıl kamulaştırıldı. Ancak yıllarca arazi sahipleri ve defineciler tarafından bu alandan lahitlerin kaçak kazılarla çıkarılıp satıldığı belirlendi. Arazi sahibi Elmalı cezaevinde yatan A.Ç. Herakles lahdi ile ilgili verdiği ifadede amcasının kendisine daha önce 2001 yılında bir lahit sattığını söylediğini itiraf etti. Buradan yola çıkılarak lahidin kaçak çıkarıldığı arazide yapılan arkeolojik kazılarda bazı lahitlerin parçalanarak kaçırıldığı görüldü. İsviçre’de soruşturmayı yürüten savcı 1 yıl önce Antalya’ya gelerek Perge’yi ve Antalya müzesini gezdi. Kendisine Antalya Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal eşlik etti. İsviçreli savcı A.Ç ile de görüştürüldü.

  Diğer yandan İsviçre gümrüğünde yakalanan Herakles lahdinin bir benzeri yine Perge’deki kaçak kazılarda çıkarılan lahitle aynı olduğu tespit edildi. Antalya müzesinde sergilenen benzer lahdin üzerindeki ‘’Herkül’ün 12 İşi’’ tasvir edildiği figürlerin birebir benzerliği dikkat çekti. Lahitin yan yüzündeki Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak, Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek tasvirleri her iki lahitte de aynı ustanın elinden çıktığı anlaşıldı. Lahit kapağındaki aslan başları, lahit kapağının köşelerine yerleştirilen bezemeli süslemeler de (akroter) birebir aynı olduğu gözlemlendi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya