Uçuruma Gömülü Ev: Casa Brutale

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Yunanistan’daki bulunan Santorini Caldera adasında uçurumun hemen kenarında, kayaların iç kısmına gömülmüş olarak tasarlanan Casa Brutale isimli ev, çağdaş bir mimari yapının yalın bir ifadesi olarak tanımlanıyor. Evin yaşam alanını oluşturan 3 beton duvarı ve birde camdan ön cephesi var. Ayrıca evin çatısı bir yüzme havuzundan oluşuyor. Bir uçurum içine gömülen ev ege denizini seyrediyor. İlginç evin tüm tasarımı OPA mimarlık ofisinde ki Yunanlı olan mimar Laertis Antonios Ando Vassiliou ve Pantelis Kampouropoulos’a ait.

  Yapı, etrafında olan toprak ve su ile oldukça uyumlu olarak düşünülmüş ahşap, cam ve beton malzemeler kullanılarak tasarlanmış. Peyzaj düşünülmüş olan konseptin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmüş.

  3 beton duvar harici denize bakan cephe tamamen şeffaf yapılmış ve böylece eşsiz bir deniz manzarası elde edilmiş.

  Mimaride Brutalism akımının en ilgi çekici örneklerinden biri olan Casa Brutale’nın çatısında bir yüzme havuzu bulunuyor. Evin cam duvarları ona değişik bir hava katarken, tavan kısmına bakıldığında havuz görünebiliyor. Çatının cam malzeme ile yapılmış olması yukarıda bulunan yüzme havuzuna düşen güneş ışınlarının evin içine kadar taşıyabiliyor ve evin içinde eşsiz güzellikte ışık ve gölge oyunları oluşabiliyor. Ayrıca denize bakan ön cephenin de cam olması aynı şekilde günışığını evin içine taşıyabiliyor. Yunanistan’ın adalarından biri olan Santorini Caldera’da bulunan Casa Brutale, insan ile doğanın birbirleri ile uyumunu gösterirken muhteşem manzaralı ev görenlerin hayranlığını kazanıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir